Anayasa Mahkemesi Ak Saray başvurusunu reddetti

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, AİHM'e gideceklerini duyurdu

Anayasa Mahkemesi Ak Saray başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin Atatürk Orman Çiftliği'nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Konutu'yla (Ak Saray olarak bilinen) ilgili yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen inşaatının devam etmesi süreciyle ilgili başvurusuna kabul edilemezlik kararı verdi.

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "Hukuk ihlali ortada karar siyasi, bu hukuksuzluğa en üst mahkemede ortak oldu. Artık tuz kokmuştur, AİHM'e gidiyoruz" dedi.

bianet'te yer alan habere göre Karakuş açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Anayasa Mahkemesine yaptığımız başvurunun ne aşamada olduğunu öğrenmek için Anayasa Mahkemesi sekreteri ile yaptığımız görüşme sonucunda bölümler baş raportörlüğünün dün yaptığı değerlendirme sonucunda, Atatürk Orman Çiftliği'nde yapılan kaçak saray ve benzeri işlemlerde mahkeme kararlarının uygulanmamasına ilişkin yaptığımız başvuruya esastan red kararı verildiğini öğrendik. Birinci incelemeyi, ikinci incelemeyi geçen başvurumuz esas aşamasında hukuka değil siyasete takılmış.

Ortada mahkeme kararı var, en üst mahkemede bu hukuksuzluğa ortak olmuş durumda. Kararın gerekçelerini , oybirliği ve oy çokluğu ile mi alındığı, bize tebligat yapılınca öğreneceğiz.

Buradan kendilerine hak hukuk payı biçenler olmasın Türkiye’de ki 35 davamız devam ediyor, burada sadece bireysel başvurumuz reddedilmiştir. Artık Atatürk Orman Çiftliği mücadelesi yeni bir kulvara giriyor, uluslararası ortama taşıyoruz. Tüm yapılan bireysel başvuruların da aynı akıbete uğradığını düşünüyorum. Tebliği aldığımızda gerekçeyi kamuoyu ile paylaşacağız." 

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2014, 13:09

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER