Anadolu Kültür'e operasyon: Prof. Dr. Tanbay ve Tarhanlı dahil çok sayıda isim gözaltına alındı

Aralarında Prof. Dr. Betül Tanbay ve Prof. Dr. Turgut Tarhanlı'nın da olduğu çok sayıda isim gözaltına alındı

Anadolu Kültür'e operasyon: Prof. Dr. Tanbay ve Tarhanlı dahil çok sayıda isim gözaltına alındı

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı'nın da aralarında olduğu isimlerin bu sabah gözaltına alındığı duyuruldu.

Gözaltına alınanlar arasında Bilgi Üniversitesi kurucularından Yiğit Ali Ekmekçi, iş adamı Hakan Altınay, Hafıza Merkezi'nin kurucu üyesi Meltem Aslan Çelikkan, sanat merkezi DEPO'nun kurucusu Asena Günal ve gazeteci Çiğdem Mater'in de bulunduğu aktarıldı.

Buna göre Aslan, Ekmekçi, Mater ve Günal da ifadeleri alınmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Ortak noktaları Anadolu Kültür'de çeşitli görevler üstlenmeleri olan bu isimlerin neyle suçlandığı öğrenilemedi.

Söz konusu operasyonun, bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Osman Kavala'nın yöneticisi olduğu Anadolu Kültür ile ilintili olduğu ileri sürüldü.

CHP eski Milletvekili ve Gazeteci Barış Yarkadaş, konu hakkındaki paylaşımında "Güne yine gözaltılarla başladık... Boğaziçi Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Betül Tanbay, Prof. Turgut Tarhanlı ve bir çok öğretim üyesi bu sabah 06.00'da gözaltına alındılar." dedi.

Avukat Aslı Kazan, Turgut Tarhanlı için 3 günlük gözaltı kararı olduğunu belirtti.

HDP eski Milletvekili Ufuk Uras'ın operasyona dair yaptığı sosyal medya paylaşımı şöyle:

“Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Betül Tanbay, Prof.Turgut Tarhanlı ve bir Çok öğretim üyesi sabah 6.00'da gözaltına alındılar.”

OPERASYON ANADOLU KÜLTÜR'E YÖNELİK

Ufuk Uras, 1 yıldan uzun süredir tutuklu bulunan ve henüz iddianamesi dahi hazırlanmayan Osman Kavala'nın yönetim kurulu başkanı olduğu Anadolu Kültür'e dönük bir operasyon olduğunu belirtti. T24'ün haberine göre operasyonda derneğin yönetim kurulu başkanvekili Yiğit Ekmekçi, yönetim kurulu üyesi Ali Hakan Altınay, genel koordinatör Asena Günal ve danışmanları Çiğdem Mater ile Meltem Aslan da gözaltına alındı.

'SORUŞTURMA NUMARASI 2014 TARİHLİ'

Prof. Dr. Betül Tanbay’ın avukatı Bahri Belen, Evrensel gazetesine konuştu. Belen’e verilen bilgide soruşturma numarasının 2014 tarihli olduğunu aktardı.

Belen, “Bize verilen bir bilgi yok henüz ama öyle sanıyorum ki Gezi ve onunla bağlantılı olaylar nedeniyle yapılmış bir operasyon. Anadolu Kültür’e yönelik olduğu bilgisi de var ama henüz netleşmiş bir durum yok” dedi.

PROF. DR. BETÜL TANBAY KİMDİR?

Gözaltına alınan Prof. Dr. Betül Tanbay, aynı zamanda Avrupa Matematik Topluluğu'nun başkan yardımcısı ve Türk Matematik Derneği'nin ilk kadın başkanı. Tanbay, Gezi Parkı direnişi sırasında dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan'la görüşen Taksim Platformu'nun da üyesiydi.

PROF. DR. TURGUT TARHANLI KİMDİR?

1956 İstanbul doğumlu. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1981 yılında aynı Fakülte'nin Devletler Umumi Hukuku (Uluslararası Hukuk) Kürsüsü'ne asistan olarak atandı. Lisansüstü çalışmalarını aynı Fakülte'de ve New York University School of Law'da sürdürdü. 1990 yılında Kamu Hukuku alanında Hukuk Doktoru (Ph.D.) ünvanını aldı. 1996 yılında Devletler Umumi Hukuku Doçenti ünvanına layık bulundu ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde bu kadroya atandı. 1999-2000 öğretim yılından itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, aynı alanda öğretim üyeliğini sürdürüyor.

Tarhanlı, Helsinki Yurttaşlar Derneği'nin kurucularındandır ve yönetim kurulu üyesi. 1995 yılında, Uluslararası Af Örgütü'nün, Türkiye'de yeniden canlandırılması için yapılan girişimde kurucu yerel grupta yer aldı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunlar Derneği'nin kurucularından ve yönetim kurulu üyesi. American Society of International Law'un uluslararası üyesi.

1996 yılından beri, Radikal gazetesinde, Türkiye'nin dış ilişkileri ve dünya sorunları konularında makaleleri yayımlanmaktadır.

Turgut Tarhanlı, 2002 yılında profesör oldu.

Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Hukuku dersleri veriyor ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi Başkanlığı yapıyor.

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2018, 17:15

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER