Amerikalı yetkili: Trump Brunson'ı yüzde 100 istiyor

Beyaz Saray yetkilisi, Türkiye'nin Brunson'ı serbest bırakmaması halinde ekonomik yaptırımlar dayatılabileceğini söyledi

Amerikalı yetkili: Trump Brunson'ı yüzde 100 istiyor

Donald Trump yönetimi, Pastör Brunson ile ilgili krizde Ankara üzerindeki baskıyı artırmaya çalışıyor.

Bir Beyaz Saray yetkilisi, Brunson’ın “Birkaç gün ila bir hafta içinde serbest bırakılmaması halinde Washington’ın daha fazla ekonomik yaptırım uygulayacağını” söyledi.

Reuters ajansına isim vermeden konuşan yetkili, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ile dün yaptığı görüşmede ABD’nin geri adım atmayacağı mesajını verdiğini söyledi.

Yetkili, “Şu ana dek hiçbir ilerleme yok” dedi; “Yönetim bu konuda son derece katı duracak. Başkan Pastör Brunson’ı eve getirmeye yüzde 100 bağlı ve eğer önümüzdeki birkaç günde veya bir hafta içinde adım atıldığını görmezsek, daha ileri hamleler yapılabilir” ifadelerini kullandı.

“Daha ileri hamlelerin muhtemelen ekonomik yaptırımlar formunda olacağını” söyleyen yetkili, “Eğer sonuç görmezsek baskı devam edecek” dedi.

Bolton ile Kılıç arasındaki görüşmenin yapıldığı dün Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders tarafından açıklanmıştı.

Sanders görüşmenin Türkiye tarafının talebiyle yapıldığını söylerken, bugün Bloomberg ajansına konuşan bir yetkili ise bu görüşmede anlaşma sağlanmadığını aktarmıştı.

Kaynak: Duvar

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2018, 18:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER