Altın madeni için 195 bin ağaca kıyanlar hakkında suç duyurusu

ÇED raporunda geçen miktarın dört katı ağaç kesildi, yarın yurttaşlar suç duyurusunda bulundu

Altın madeni için 195 bin ağaca kıyanlar hakkında suç duyurusu

Çanakkale’nin Kirazlı-Balaban bölgesinde altın madeni için 195 bin ağacın kesilmesi vatandaşları harekete geçirdi.

Kanadalı altın şirketi Alamos Gold’un yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından ÇED raporunda geçen miktarın dört katı ağaç kesilmesiyle ilgili olarak suç duyurusunda bulunan vatandaşlara, Bursa Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Eralp Atabek, TBB geçen dönem Çevre Kent Hukuku Komisyonu Üyesi Av. Ali Arabacı ve komisyon üyesi Av. Erol Çiçek de destek verdi.

ÇED RAPORUNA AYKIRI AĞAÇ KATLİAMINA SUÇ DUYURUSU

Evrensel’den Yusuf Yavuz’un haberine göre, vatandaşların yaptığı suç duyurusunda, Alamos Gold ve Doğu Biga Madencilik tarafından Çanakkale Merkez İlçesi sınırları içerisindeki “Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Projesi”nde ÇED raporu’na aykırı olarak 195 binden fazla ağacın kesilmesi konusunda ilgili tüm şüphelilerin cezalandırılması talep edildi.

BURSA BAROSUNDAN DİRENİŞE DESTEK

Bursa Barosu’ndan Av. Eralp Atabek, Av. Ali Arabacı ve Av. Erol Çiçek, Çanakkale Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasının ardından, Çan İlçesi yolu üzerinde Kirazlı Köyü’ne yakın bölgede oluşturulan direniş alanındaki vatandaşlarla da görüştüler.

SU VE VİCDAN NÖBETİ SÜRÜYOR

Öte yandan Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan Atıkhisar Barajı havzası ile Bayramiç ve Çan havzalarını kirletecek altın ve gümüş madenciliğine karşı 26 Temmuz’da başlayan ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ne destekler de sürüyor.

BÜYÜK SU VE VİCDAN NÖBETİ BULUŞMASI 5 AĞUSTOS’TA

Çanakkale'nin Kirazlı köyünde yürütülen madencilik faaliyetlerini protesto etmek için yarın “Büyük Su Ve Vicdan Buluşması” gerçekleştirilecek.

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Komitesi’nden yapılan açıklamada: “Tüm kentlilerimizi, kalbi burada bizlerle atan herkesi ve sesimizi dünyaya duyurmamıza aracılık eden tüm basın camiasını, dünya mirası Kaz Dağlarımızın geleceğine sahip çıkmaya mücadelemize ses olmaya davet ediyoruz” denildi.

Çanakkale Belediyesi’nden yapılan duyuruda, 5 Ağustos Pazartesi günü Kirazlı’da "Büyük Su ve Vicdan Nöbeti Buluşması" gerçekleştirileceği açıklandı. Kirazlı-Balaban Çeşme Mevkii’nde gerçekleştirilecek olan su ve vicdan nöbeti buluşmasında yapılacak toplantın ardından hem bu alanda hem de altın madeni işletmesinin olduğu bölgedeki nöbet alanında basın açıklamaları yapılması planlanıyor.

ÇANAKKALE BELEDİYESİ’NDEN DESTEK ÇAĞRISI

Etkinlik öncesinde Çanakkale Belediyesi’nin yaptığı çağrıda, “Tüm kentlilerimizi, kalbi burada bizlerle atan herkesi ve sesimizi dünyaya duyurmamıza aracılık eden tüm basın camiasını, Dünya mirası Kazdağlarımızın geleceğine sahip çıkmaya mücadelemize ses olmaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Çanakkale Belediyesi’nin Twitter hesabından “Bir sözümüz var... Geleceğimize sonuna kadar sahip çıkacağız. Sen yoksan bir eksik” mesajı paylaşıldı. İstanbul Barosu’ndan yapılan açıklamada da “Çanakkale'nin tek içme ve kullanma su kaynağı Atikhisar Barajı havzası ile Bayramiç ve Çan havzalarını kirletecek altın ve gümüş madenciliğini protesto etme için 5 Ağustos 2019 Pazartesi günü saat 11.00’da Çanakkale Kirazlı Balaban'da buluşuyoruz. ‘Büyük Su ve Vicdan Nöbeti Buluşması’na katılım için Baromuz tarafından otobüs kaldırılacaktır” denildi.

CHP VE HDP’DEN DESTEK

CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek de “Türkiye'nin kalbi burada atacak, insanlığın vicdanı burada olacak... Çanakkale'den katılmak isteyenler için 5 Ağustos saat 08.00'den itibaren Cumhuriyet Meydanı'ndan araç kalkacaktır” paylaşımını yaptı. HDP'nin Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Çepni de “Kaz Dağları hepimizin, bütün canlıların, gelecek kuşakların. Kaz Dağları’nda 5 Ağustos’ta gerçekleştirilecek büyük buluşmaya bütün halkımızı katılmaya, destek vermeye çağırıyoruz” dedi. Moğollar da bugün Özgürlük Parkı'nda saat 21.00'de konser verecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2019, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER