Almanya’da Kürtçe temel dersler arasına alındı

Kürtçe Almanya’da diğer dünya dilleri ile birlikte temel dersler arasında okutulacak

Almanya’da Kürtçe temel dersler arasına alındı

Avrupa Kürt Öğretmenler Birliği (YMK) Kürtçe’nin Almanya’daki okullarda diğer dünya dilleri gibi temel derslerden biri olarak okutulacağını açıkladı.

Rûdaw’ın haberine göre  öğretmen Şefik Boti, Almanya’da Kürtçe eğitim alan öğrenci sayısının 2 bin 300’den fazla olduğunu söyledi.

YMK Başkanı Abdulkadir Ulumaskan, Almanya’nın Nordrhein-Westifalen bölgesinde Kürtçe’nin temel ders olarak okutulmasına karar verildiğini belirtti.

Öğrencilerin Kürtçe dersinden aldıkları notun genel not ortalamalarını etkileyeceği belirten Ulumaskan, sözlerine şunları ekledi:

 “Kürtçe temel ders olarak kabul edildi. Karar, Nordrhein-Westifalen bölgesinde yaşayan Kürt çocuklarının dillerini öğrenmesi için önemli. Almanya’nın diğer bölgelerinde yaşayan Kürtlerin de Kürtçe’nin ders olarak okutulması için yerel hükümete baskı yapmaları gerekiyor.”

Öğrenciler Kürtçe’yi ikinci veya üçüncü temel ders olarak tercih edebiliyor. Kürtçe’nin ders olarak okutulabilmesi için her sınıftan en az 15 öğrencinin tercih etmesi gerekiyor.

Almanya’da her halk kendi ana dilinde eğitim alma hakkına sahip.

Kaynak: Rudaw

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 09:35

Tıkla, Demokrat Haber’e Şimdi Destek Ol >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER