Almanya Türkiye'deki Patriot'larını çekiyor

Almanya, Suriye’den olası bir füze saldırısına karşılık Ankara’nın NATO’dan talebi doğrultusunda 2013’te Türkiye’ye yerleştirdiği Patriotları geri çekeceğini açıkladı

Almanya Türkiye'deki Patriot'larını çekiyor

Almanya Savunma Bakanlığı Maraş’ta konuşlandırılan Alman Patriot Hava Savunma Birliğinin görev süresinin yılbaşında tamamlanacağını açıkladı.

Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde yer verilen açıklamada, 250 askerin görev yaptığı birliğin vazifesinin, ‘Suriye’den Türkiye topraklarına balistik füze atılma ihtimalinin azalması’ nedeniyle 31 Ocak 2016’da sona ereceği belirtildi.

Almanya Silahlı Kuvvetleri’nin bölgenin istikrarı için angajmanının devam edeceği belirtilen açıklamada, yaklaşık 100 askerin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Irak güvenlik güçlerini eğitmeyi sürdüreceği kaydedildi.

‘KÜRT VE IRAK GÜÇLERİNİ EĞİTMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen de NATO partnerleriyle Türkiye halkını Suriye’den füzelere karşı koruduklarını söyledi.

Patriot birliğinin son 3 yılda başarıyla görev yaptığını belirten Leyen, “Ocak 2016’da görevini sonlandırıyoruz. Krizlerle çalkalanan bölgede tehdit durumu başka bir odak noktası olan terör örgütü IŞİD’e kaydı ancak bölgenin istikrarı için Kürt ve Irak güvenlik güçlerini eğitmeye devam ederek bölgede kalacağız. UNIFIL çerçevesinde Doğu Akdeniz ve Lübnan açıklarında gemilerimiz görevine devam edecek” dedi.

‘ERDOĞAN’IN KÜRTLERE KARŞI SAVAŞI TIRMANIRSA…’

Türkiye’deki Almanya askerlerinin görev süresi bu yılın başında 31 Ocak 2016’ya kadar uzatılmış ve asker sayısının 400’e kadar çıkarılmasına izin verilmişti. Ancak yeniden başlayan çatışmaların ardından Almanya’daki muhalefet partileri askerlerin çekilmesi yönünde çağrılar yapıyordu.

Yeşiller’in dış politika uzmanı Jürgen Trittin, iki hafta kadar önce ‘eğer Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürtlere karşı savaşı tırmanırsa, askerlerin çekilmesinin ciddiyetle ele alınması gerektiğini’ söylemişti.

Sol Parti lideri Bernd Riexinger de ‘Alman hükümetinin Erdoğan’ın yıkıcı politikalarına izin vermemesini’ isteyerek Patriot sistemlerinin Türkiye’den çekilmesi ve ayrıca Türkiye’ye silah satışının da durdurulmasını gerektiğini söylemişti.

Ayrıca Almanya Ordu Mensupları Birliği Başkanı Andre Wüstner de Almanya askerlerinin öngörülen takvimden önce çekilmesini talep ederek bunun tabu olmaması gerektiğini ifade etmişti.

PATRİOTLAR NE ZAMAN GELMİŞTİ?

NATO misyonu çerçevesinde Ocak 2013’te Almanya, ABD ve Hollanda’ya ait Patriot füzeleri Türkiye’ye konuşlandırılmıştı.

Suriye’den gelebilecek tehditlere karşı Türkiye’nin talebiyle yerleştirilen Patriot füze savunma sistemleri şimdiye dek kullanılmadı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2015, 15:54

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER