Almanya Anayasa Mahkemesi: Türk siyasetçiler haklardan yararlanamaz

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in sözcüsü, mahkeme kararıyla hükümetin tavrının değişmesini beklemediğini söyledi

Almanya Anayasa Mahkemesi: Türk siyasetçiler haklardan yararlanamaz

Almanya Anayasa Mahkemesi, ülkede siyasi konuşmalar yapmak isteyen Türk politikacıların Alman anayasasının sağladığı hakları kullanamayacağına karar verdi.

Mahkemenin kararı, 16 Nisan anayasa referandumu öncesinde Almanya'da Türk toplumu ile yapılacak toplantıların Alman makamlarınca iptal edilmesiyle başlayan gerginlik üzerine gerçekleşti. Kararın, bir Alman vatandaşının Başbakan Binali Yıldırım'ın Oberhausen kentinde yapacağı toplantı konusunda 18 Şubat'ta yaptığı şikayet nedeniyle aldığı belirtildi.

Ziyarette bir hak ihlali görmeyerek şikayeti reddeden mahkeme, Türkiye Cumhurbaşkanı veya başka politikacıların konuşma yapmak için Alman anayasasının verdiği hakları kullanamayacaklarını belirtti.

'TÜRK YETKİLİLERDEN NEZAKET KURALLARINI İHLAL ETMEMELERİ İSTENİYOR' 

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in sözcüsü, mahkeme kararıyla hükümetin tavrının değişmesini beklemediğini söyledi. Sözcü, Türk siyasetçilerin ziyaretlerinin genellikle Alman yasalarına tabi olan özel kurumlar tarafından düzenlendiğini belirtti. Sözcü, Almanya'ya ziyarette bulunacak Türk yetkililerden Alman yasalarına saygı göstermelerinin ve nezaket kurallarını ihlal etmemelerinin istendiğini söyledi.

Forschungsgruppe Wahlen şirketinin ZDF televizyonu için yaptığı ve bugün açıklanan ankete göre Almanların yüzde 83'ü Türk politikacıların referandum için Almanya'da kampanya yapmasına izin verilmesine karşı çıkıyor. Yüzde 15'i ise bunun kabul edilmesi gerektiğini düşünüyor.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2017, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER