Alman solcular Nazileri fena işletti

'Exit’ adlı solcu bir örgüt Nazi sempatizanı ırkçılara 'yıkanınca gerçek yüzünü gösteren' tişört hediye etti...

Alman solcular Nazileri fena işletti

Milliyet’in haberine göre, Alman Nazileri ülkenin doğusundaki Gera kentinde bir rock konseri düzenledi. ‘Exit’ adlı solcu bir örgüt ise, başka bir ad altında konser organizatörlerini arayarak konsere katılacaklara bedava tişört dağıtmak istediklerini bildirdi.

Üzerlerinde kafatasları, Nazi bayrakları ve ‘sert isyancılar’ gibi sloganlar bulunan tişörtleri giyen Nazi sempatizanları, bu tişörtleri yıkadıklarında beklemedikleri bir sürprizle karşılaştı. Yıkanan tişörtlerin üzerindeki kafatası ve Nazi bayraklarının yerini, aşırı sağdan vazgeçmeleri çağrısında bulunan ‘Tişörtünün yaptığını sen de yapabilirsin. Aşırı sağdan vazgeçmene yardımcı olabiliriz’ sözlerinin aldığı görüldü.

‘Exit’ adlı grup, Almanya’daki Nazi sempatizanlarının büyük bir bölümünün henüz iyice katılaşmamış gençlerden oluştuğunu belirterek, bu tip ‘Truva atlarıyla’ söz konusu gençleri değiştirebileceklerini düşünüyor.

Grubun kurucusu Bernd Wagner, eylemin festivalin genç katılımcıları arasında farkındalığı artırmayı hedeflediğini ifade etti.

Wagner, yaptığı açıklamada, "Bu tişörtlerle kendimizi sağcılara, özellikle de daha aşırı sağa tam angaje olmamış gençlere tanıtmak istedik." dedi.

Gera'da yapılan festivalin sloganı ise 'Komünizm, bir daha asla - Almanya'ya özgürlük'

 

YORUM EKLE