Alman hükümetinden Deniz Yücel açıklaması

Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in pazartesi akşamı tutuklanmasına Almanya'da tepkiler sürüyor

Alman hükümetinden Deniz Yücel açıklaması

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert,  gazeteci Deniz Yücel'in bir an önce serbest bırakılmasını beklediklerini belirtti.

Seibert, Türkiye'nin basın özgürlüğüne saygı konusundaki yükümlülüklerine dikkati çekti.

14 Şubat’ta gözaltına alınan Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in pazartesi akşamı tutuklanmasına Almanya'da tepkiler sürüyor.

Federal hükümet sözcüsü Steffen Seibert, “Başbakan (Angela Merkel) ve bütün hükümet üyelerinin Deniz Yücel’in mümkün olan en kısa zamanda özgürlüğüne kavuşmasını beklediklerini” söyledi.

Federal hükümetin çarşamba günü Berlin'de düzenlenen olağan basın toplantısında konuşan Seibert “çok üzgün” olduklarını belirterek, “Deniz Yücel’in tutuklanmasına ilişkin kararı anlaşılmaz olarak değerlendirdiklerini” ifade etti.

Federal hükümet sözcüsü Seibert, Türkiye basın özgürlüğünü sağlamakla yükümlü olmasına rağmen, Yücel ve diğer basın mensuplarının “gazetecilik eylemleri nedeniyle takibata” uğramasını eleştirdi.

Yücel’in Emniyet Müdürlüğü’ne kendi isteğiyle gittiğini hatırlatan Seibert, bu nedenle Yücel’in tutuklanmasının “son derece orantısız” olduğunu söyledi.

Federal hükümetin Yücel'in "adil ve anayasal” çerçevede muamele görmesi beklentisi içinde olduğunu belirten Seibert, ayrıca Alman Başkonsolosluğu memurlarının Yücel’e yardımcı olması konusunda hükümetin ısrarlı olduğu vurguladı.

Seibert, bunun Türkiye’de cezaevinde bulunan diğer Alman vatandaşları için de geçerli olduğunu söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer’in verdiği bilgilere göre, Türkiye’de 6 Alman vatandaşı cezaevinde bulunuyor. Bunlardan 4’ünün aynı zamanda Türk vatandaşı olduğunu kaydeden Schäfer, bu kişilerin 15 Temmuz darbe girişimi ile bağlantılı eylemlerle suçlandıklarına işaret etti. Sözcü Schäfer ayrıca Türkiye’nin “yaklaşık bir düzine” Alman’a da çıkış yasağı koyduğunu söyledi.

(Kaynak: Deutsche Welle)

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2017, 09:46

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER