Ali İsmail Korkmaz, ölümünün birinci yılında anıldı

Memleketi Hatay'da mezarının başında anıldı...

Ali İsmail Korkmaz, ölümünün birinci yılında anıldı

Gezi Parkı direnişi sırasında Eskişehir’de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz, ölümünün 1′inci yıldönümünde memleketi Hatay’da mezarının başında anıldı. Ali İsmail Korkmaz’ın anısına İstanbul’da da anma yürüyüşü gerçekleştirildi.

Ali İsmail Korkmaz’ın Ekinci Mezarlığı’ndaki anıt mezarı başında gerçekleşen anmaya, anne Emel Korkmaz, baba Şahap Korkmaz, kardeşleri, Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybedenlerin aileleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. İsmail Korkmaz’ın mezarına gelerek gözyaşı döken anne Emel Korkmaz, oğlunu kaybettiğini ama milyonlarca evlat kazandığını söyledi. Baba Şahap Korkmaz’ın oğlunun mezar taşını öpmesi ve ablasının mezar taşına sarılarak ağlaması, katılanlara duygu dolu anlar yaşattı.

Kardeşinin mezarı başında konuşan abi Gürkan Korkmaz, kendilerini yalnız bırakmayan herkese ve anıt mezarı yaptıran Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) teşekkür etti. Mezarda gözyaşı döken anne Emel Korkmaz’ı, Gezi Parkı olaylarında evlatlarını kaybeden Hatice Cömert, Emsal Atakan ve Sayfı Sarısülük teselli etmeye çalıştı.

İSTANBUL’DA ANMA YÜRÜYÜŞÜ


Ali İsmail Korkmaz anısına Hatay ve İstanbul’da da anma yürüyüşleri düzenlendi.

Fenerbahçeliler ve Kadıköy Forumlarının çağrısıyla Fenerbahçe Stadı’nın önünde buluşan binlerce vatandaş, sloganlarla ve marşlarla Ali İsmail Korkmaz Parkı’na yürüdü.

Ali İsmail’in siluetinin olduğu pankartın arkasında Boğa Heykeli’ne kadar yürüyen vatandaşlar, Altıyol’dan Ali İsmail Korkmaz Parkı’na kadar Fenerbahçe taraftarının hazırladığı “Ali İsmail Korkmaz” marşını söylediler.

Yürüyüşe Berkin Elvan’ın ve Mehmet Ayvalıtaş’ın aileleri de katıldı. En önde yürüyen Gülsüm Elvan Ali İsmail’in siluetinin olduğu pankartı tutarken, par,kta konuşma yapan Muharrem Ayvalıtaş, mahkeme önlerinde kalabalık olma, davalara sahip çıkma çağrısı yaptı.

ESKİŞEHİR’DE ANMA


Ali İsmail Korkmaz’ı anmak için Ekişehir’de de yürüyüş düzenlendi. Ali İsmail Korkmaz’ın ölümünün 1′inci yıldönümü nedeniyle iftar sonrasında yaklaşık 500 kişi İsmet İnönü Caddesi’ndeki Kanatlı Alışveriş Merkezi önünde toplandı. ‘Ali İsmail Korkmaz, Eskişehir unutmaz’ ‘ yazılı pankart açan kalabalık yürüyüşe geçti. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Ahmet Ataç’ın da katılığı yürüyüşte sık sık ‘Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür’, ‘Ali’nin katili AKP’nin polisi’ diye sloganlar attı.

Espark Alışveriş merkezi yanındaki Ali İsmail Korkmaz’ın heykelinin önüne kadar yürüyen kalabalık adına basın açıklamasını okuyan İzzet Emre Can, Ali İsmail Korkmaz’ın geçen yılki protesto gösterileri sırasında saldırıya uğradığını söyleyerek “Birçok insanın biber gazından kaçarak girdiği sokakta AKP’nin polisleri ve eli sopalı siviller tarafından dövülen Ali İsmail, 10 Temmuz’a kadar yaşam savaşı verdi. Geçtiğimiz sene bugün hayatını kaybetti. Bizler Ali İsmail’in arkadaşları olarak bir senedir Ali’yi yaşatmak ve katillerinin cezalandırılmasını sağlamak için mücadele ediyoruz” dedi.

Basın açıklamasın ardından kalabalık Ali İsmail Korkmaz için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ali İsmail Korkmaz’ın heykelinin önünde mum yakan kalabalık yanlarında getirdikleri kırmızı karanfilleri de heykelin etrafına bıraktıktan sonra dağıldı. (zete)

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2014, 16:00

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER