Ali Babacan'ın erken seçim iddiası

Babacan, Erdoğan’ın 2021 sonu, 2022 başında erken seçime gitmek suretiyle yeniden aday olabileceğini öne sürüyor

Ali Babacan'ın erken seçim iddiası

Gazeteci- yazar Murat Yetkin, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın erken seçim iddiasında ısrar ettiğini yazdı.

Yetkin, "O kadar ki, şimdiye dek '2021 ya da 2022' olarak yaptığı tahmini '2021’in ikinci yarısı ila 2022’nin ilk yarısı' olarak daha da daralttı. Ama Babacan’ın asıl iddiası, Erdoğan’ın erken seçime ekonominin kötü gidişine ek olarak, Cumhurbaşkanlığındaki toplam süresinin uzaması için de başvurabileceği" değerlendirmesinde bulundu.

Yetkin, "Siyaset kulisindeki iddialara göre, iktidar bloku, 2014’ten sonra 2018’de de halk tarafından Cumhurbaşkanı seçilmiş olan Erdoğan’ın yeniden aday olmasını önlemek amacıyla muhalefetin Anayasa Mahkemesi’ne gitmesinin önünü şimdiden almak istiyordu. Babacan böylelikle Erdoğan’ın hiç bu tartışmaya girmeden 2021 sonu, 2022 başında erken seçime gitmek suretiyle yeniden aday olabileceğini öne sürüyor" ifadesini kullandı.

Murat Yetkin’in Yetkin Report’a yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle:

ANAYASA’NIN 116’INCI MADDESİNDEKİ MAYIN

Babacan toplantıda maddeyi söylemedi. Ancak daha sonra Babacan’ın kurmaylarından birine “116’dan mı söz etti?” diye sorduğumda “Evet” yanıtı aldım; “O madde”.

TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yenilenmesi başlıklı 116’ıncı maddesinin üçüncü cümlesinde şöyle deniyor:

“Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir.”

Yani, Haziran 2023’te yapılması beklenen seçimler yerine, diyelim bir yıl, ya da birkaç ay önce erken seçime gidilse, Anayasa’nın bu maddesine göre Erdoğan’ın 2018’den beri cumhurbaşkanlığı süresi sayılmadan yeniden aday olabilir.

Malum, AK Parti-MHP iktidar blokunun bir süredir Anayasa Mahkemesi üzerinde kurduğu baskının bir nedeni olarak da Cumhurbaşkanlığı seçimleri gösteriliyordu. Siyaset kulisindeki iddialara göre, iktidar bloku, 2014’ten sonra 2018’de de halk tarafından Cumhurbaşkanı seçilmiş olan Erdoğan’ın yeniden aday olmasını önlemek amacıyla muhalefetin Anayasa Mahkemesine gitmesinin önünü şimdiden almak istiyordu.

Babacan böylelikle Erdoğan’ın hiç bu tartışmaya girmeden 2021 sonu, 2022 başında erken seçime gitmek suretiyle yeniden aday olabileceğini öne sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 17:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
erken seçim şart
erken seçim şart - 7 ay Önce

zamanında yapılsade erken de yapılsa her türlü kaybedecekler.ne kadar erken gitseler o kadar kar bu ülke için.meşur bir atasözü var zararın neresinden dönersen kar diye.zarandan ne kadar erken dönersen o kadar kar demek aynı anlamı taşır.ülkeyi zaten asıl akp yönetmiyor mhp yönetiyor yani azınlık yönetiyor bunu göremeyen varmı

SIRADAKİ HABER