Aleviler, Kobani sınırına yürüyecek

Alevi Bektaşi Federasyonu: Katliama sessiz kalmayacağız

Aleviler, Kobani sınırına yürüyecek

Alevi Bektaşi Federasyonu IŞİD saldırılarından kaçanlara destek vermek için Kobani sınırına gidiyor.

Alevi Bektaşi Federasyonu Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada "IŞİD terör örgütü ve arkasındaki güçlere karşı, masum ve mazlum Ortadoğu 'nun ötekileri sayılan halkların yanında olduğumuzu bildirmek için biz Aleviler 25 Eylül Perşembe günü Kobani sınırına yürüyoruz" dedi.

Federasyon tarafından yapılan açıklama da şunlara dikkat çekildi:

"Alevilerin ve Ezidilerin katledilmesiyle devam eden, kadim orta doğu halklarına tek tip bir şeriat dayatan, Rojava gibi bir demokrasi alanını yok etmeye çalışan ve giderek Türkiyeye sıçrama olasılığı yüksek kanlı bir savaşla karşı karşıyayız. Dünyada nerede bir savaş, baskı ve ezilmişlik varsa bizi önce insan olduğumuz için ve sonra Alevi ahlakı ve felsefesi gereği karşı durduğumuz için bu katliama da sessiz kalmayacağız.

Kan emici katil IŞİD çetelerine karşı yürütülen olağanüstü ve destansı mücadeleye omuz vermek ve moral vermek için...Çocuk, kadın demeden en ilkel şekilde katledilen canlarımızın sahipsiz olmadığını göstermek için...Kanlı terör örgütü IŞİD tarafından Kürt, Türkmen, Alevi, Ezidi, Hıristiyan demeden insanların öldürülmesine, 9 yaşın üstündeki tüm kadınların kaçırılıp cariye olarak satılmalarına, çocukların katledilmelerine, insanların yurtlarından edilmelerine karşı yükselen çığlıklara sesimizi katmak için...

İktidarın ısrarla IŞİD'i kollayan yaklaşımlarına ve aralarındaki derin pazarlığa dikkat çekmek için....Orta doğu coğrafyasında bir demokrasi vahası gibi duran ve içlerinde Aleviler de dahil, bir çok inancı barış içinde bir arada yaşatmayı başaran Rojava'nın sonsuza dek yaşaması için. İnsan öldürülmenin hiç bir inanç için meşru olmadığını iddia eden toplumlar ve halkların bu zulme karşı birlikte ve topyekün mücadelesine çağrı yapmak için. Dünyanın sağırlaşmış paslı kulaklarına bu zulmü duyurmak için...

Levh-i Kalem Alevi Fikir Topluluğunun ve Alevi Bektaşi Federasyonunun çağrısı ve Alevi Pirlerinin öncülüğünde Kobanê sınırına gidiyoruz. Çatışmaların durması, kalıcı barışın gerçekleşmesi ve IŞİD terör örgütünün çağ dışı katliamlarının sona ermesi ve bu örgütün bir daha bu tür katliamlara cesaret edemeyecek şekilde mahkum edilmesi için Kobanê sınırına yürüyoruz.

Perşembe günü, asıl sihiri barış ve kardeşlik olan cemimizi bu sınırda yürüteceğiz. İnsanlığımızın katledilmesine sessiz kalmayalım. Mazlumların ahı hepimizin ahı olsun Tüm dünya halklarını, tüm insan hakları savunucularını, vicdan sahibi tüm insanları bu vahşete dur demeye çağırıyoruz." 

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2014, 23:08
YORUM EKLE