Aleviler antidemokratik politikalara karşı sokaklara çıkıyor

19 Ekim’de Mersin, 3 Kasım’da ise Kadıköy’de miting hazırlığı yapan Alevi örgütleri, milyonlarla alanları kırmızıya çevirmeye hazırlanıyor...

Aleviler antidemokratik politikalara karşı sokaklara çıkıyor

Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Garip Dede Dergahı yaptıkları ortak basın toplantısıyla AKP’li Mehmet Metiner hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ve hükümetin Alevilere karşı tavrını büyük mitinglerle teşhir edeceklerini açıkladılar

ALEVİLER YENİDEN SOKAKLARA ÇIKIYOR

Alevi örgütleri, hükümetin açıkladığı “demokratikleşme paketi”, hazırlıklarını sürdürdüğü iddia edilen “yeni Alevi paketi”, “cami-cemevi” gibi konularda görüş bildirmek amacıyla ortak basın toplantısı düzenledi. Aleviler üzerinde ret, inkar ve asimilasyonun sürdüğüne vurgu yapılan toplantısında, hükümetin antidemokratik politikalarına karşı meydanlara inme hazırlığı yapıldığı belirtildi.

19 Ekim’de Mersin, 3 Kasım’da ise İstanbul Kadıköy’de miting hazırlığı yapan Alevi örgütleri, milyonlarla alanları kırmızıya çevirmeye hazırlanıyor. Toplantıda, cemevlerini “terör yuvası” olarak niteleyen AKP Milletvekili Mehmet Metiner’e hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söylediler.

RENGİMİZLE ALANLARDA OLACAĞIZ

AKP’nin açıkladığı “demokratikleşme paketi”nin tek amacının kamuda türban serbestisinden ibaret olduğunu belirten Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Servet Demir, ret, inkar ve asimilasyon politikalarına karşı yapacakları mitinge katılım çağrısı yaptı. Hükümetin Alevi halkına dönük yeni bir paket hazırlığı içinde olduğunu da anımsatan Demir, yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: “Zorunlu din dersi kaldırılsın, Alevi köylerinde zorla yapılan camiler durdurulsun, cami-cemevi projesi durdurulsun, 12 Eylül Anayasası bir an önce değiştirilsin.” Eşit yurttaşlık talebiyle mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan Demir, Kürtler başta olmak üzere hakları inkar edilen halkların taleplerinin dikkate alınmasını istedi.

METİNER HAKKINDA SUÇ DUYURUSU!

Ülkede barışın sağlanması için de çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Demir, ayrıca AKP’li Mehmet Metiner’in cemevlerini “terör yuvası” olarak nitelendirmesi ile nefret suçu işlediğini ve Metiner hakkında tüm Alevi örgütlerinin dava açacaklarını kaydetti.

Aleviler adına yapılan çalıştaylarda “katillerimiz çağrılmıştır” diyen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül de, AKP’yi “ipe un sermek”le suçladı. “Demokratikleşme paketi değil, yalan paketi çıkardılar” diyen Bülbül, Başbakan’ın halkların kazanılmış haklarını kendisi veriyormuş gibi bir uyanıklık içinde olduğunu dile getirdi. Önce Maraş’ın, Sivas’ın, Çorum’un hesabını verin diyen Bülbül, Mehmet Metiner’e seslenerek, “İstanbul’da besleyip Suriye’ye gönderdiğiniz teröristlerin hesabını verin. Terörist biri varsa o da sensin. Terör yuvası da Ethem Sarısülük’ün öldürüldüğü yerdir” diye tepki gösterdi. Metiner’e “Bre densiz, bere cahil, bre Yezit” diye seslenen Bülbül, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın bu kişiye hiçbir şey dememesi de eleştirdi. Alevi halkının demokrasi cephesinden koparılmak istendiğine dikkat çeken Bülbül, “Kürtlerle, ezilenlerle, emekçilerle, sosyalistlerle, solcularla, demokrasi güçleriyle birlikte yürümeye devam edeceğiz” ifadesinde bulundu. Bülbül, demokrasi güçlerine ve Alevilere çağrıda bulunarak, yapacakları mitinglere güçlü katılımın olmasını istedi.

DOĞAN KİME HİZMET EDİYOR

Toplantıda, cami ve cemevi projesinin mimarlarından olan Cem Vakfı Onursal Başkanı İzzettin Doğan’a seslenen Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Okmeydanı Şube Başkanı Zeynel Şahin ise, “İbadethanemize AKP’nin milletvekili ‘terör yuvası’ diyor. İzzettin Doğan hoca efendiye çağrıda bulunmak istiyorum. Kime hizmet ettiğini gör” dedi. Ayrıca Mehmet Metiner’i Alevilerden özür dilemeye çağıran Şahin, tüm demokrasi güçlerini yapacakları mitinge katılım çağrısını yineledi.

Adıyaman’da Alevi dernekleri Metiner hakkında suç duyurusunda bulundu

AKP'li Mehmet Metiner’in “Cemevleri terör yuvası oldu” sözleriyle ilgili Adıyaman Alevi Kültür Derneği, Pir Sultan Abdal Derneği ve Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Derneği Adıyaman Şubesi temsilcileri, adliyeye giderek suç duyurusunda bulundu. Adliye önünde toplanan kalabalık adına konuşan Bektaş-ı Veli Kültür Derneği Adıyaman Şube Başkanı Nusret Tunç, hemşehrileri olan Metiner’in söylediği sözlerin sadece Alevileri değil tüm kesimleri üzdüğünü ifade etti.

Mehmet Metiner’in her konuşmasında ülkenin birlik ve beraberliğini dinamitlemeye çalıştığını söyleyen Tunç, şöyle konuştu:

“Onun için bugün 3 dernek ve bizi seven Sünni ve Alevi kardeşlerimizle kendisini protesto etmek ve suç duyurusunda bulunmak için burada bulunuyoruz. Umarım ve dilerim ki Metiner bu konuda ders alır. Metiner’in daha önceki kırdığı potlara gerilim oluşmaması için karşılık vermedik ama ne yazık ki kendisi uslanmıyor ve uslanacağa da benzemiyor. Alevilere hakaret ettiği için kendisi hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Adıyamanlılar olarak üzüldüğümüz bir diğer nokta ise Metiner’in sözünün arkasında durmaması ve inkar etmesidir.”

Alevi derneği temsilcileri basın açıklamasının ardından adliyeye girerek toplu halde suç duyurusunda bulundu. (Sendika.Org)

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2013, 12:03

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER