Aleviler Ali Balkız’ın çalımına tepkili

Meğer iki ay önce Kılıçdaroğlu’yla işi pişirmiş…

Aleviler Ali Balkız’ın çalımına tepkili

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız ABF Yönetim Kurulu toplantısında Genel Başkanlıktan ve yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etti.

İstifa nedeninin Balkız’ın CHP’den milletvekili aday adayı olma isteği olduğu öğrenildi.

Demokratik Alevi örgütlenmesi teamüllerine göre aday olmak için bulunduğu görevlerden istifa eden Ali Balkız’ın milletvekili adayı olmak için yaklaşık 2 ay önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir görüşme yaptığı ortaya çıktı. Bu görüşmelerin içeriği ve gerekçelerinin yönetim kurulu ile paylaşılmamasının tartışma yarattığı öğrenildi.

Bu görüşmelerden haberdar edilmemelerine tepki gösteren yönetim kurulu üyeleri teamüllere göre Ali Balkız’ın bu görüşmeyi yaptığı anda paylaşması gerektiğini ve görüşmeyi yaptığı tarihte de görevinden istifa etmesi gerektiğini ama Ali Balkız’ın bu teamüllere uygun davranmadığını belirttiler.

Uzun zamandır CHP’nin Aleviler’e yönelik politikalarını eleştiren Ali Balkız’ın kendi vekillik ihtimali için seçtiği “yol” demokratik Alevi hareketinde tepkiyle karşılandı.

Ali Balkız’dan boşalan Genel Başkanlığa aynı zamanda Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı olan Fevzi Gümüş getirildi.

DEMOKRAT HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
mahmut bilen
mahmut bilen - 7 yıl Önce

soyleyecek bir kelime bulamıyorum sadece alevi ,kürt , demokrat halkın duygularıyla kendi vekiliği icin oynamanızı esefle kınıyorum

Hasan Çolakoğlu
Hasan Çolakoğlu - 7 yıl Önce

Ali Balkızın aday olmasını bu sekilde kınayan bu yazılar karalama politakasından başka bir şey olamazl.
Biz aleviler sonuna kadar yanındayız Ali Balkız! Yolun açık olsun.

duran tastan
duran tastan - 7 yıl Önce

izmir eşit yurttaşlık hakkı mitinginde.ali balkız.herkese ders verir edasyıyla,konuşmasında;birleşmekten ve biz birleştik,siz de birleşin diye sosyalist partilere çağrı yapıyordu, bana oy verin, demek istiyormuş..

ismail bala
ismail bala - 7 yıl Önce

bay balkız kendine yakışanı yaptı.sırada kim var, ha avrupa ayağı nerde.koşun .koşun chp de birkaç koltuk daha var.alevilere verdiğiniz şeriat korku gazının bir karşılığı olmalı.ya bir de aleviler üzerinde solculuk yapanlar, yaşasın emek ve özgürlük diyenler .ali abileriniz şimdi vekil olunca emeğinin karşılığını almış olacaklar ve de özgür olacaklar. e bunca sene uğraştılar

buran genç
buran genç - 7 yıl Önce

ya ne yapsaydı. pratik düşünmesi gerekiyordu, yaptı. bence kıyıda köşede sürekli her şeyi eleştirmekle yetinmemesi iyi. en azından siyaset içinde daha aktif olabilir. sonuçta alevinin sorunu budur. alevi gençlere bakınız, hızlı solcu olurlar, üniversite biter,iş evlilik derken, hala eski sol heyecanlarını anlatıp durdukları bir pasiflik içinden eleştirir dururlar dünyayı, katılamazlar bir yerinden pratik yaşama.

ahmet aslan
ahmet aslan - 7 yıl Önce

http://www.alevifederasyonu.org.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=341:ali-balk-aleviler-ne-istediklerini-biliyor&catid=1:son-haberler&Itemid=2

daha bir yil önce nerdeydi simdi nerde.
sevgili ismail bala avrupa örgütünün nerde oldugunu sormus avrupa örgütlenmesi Alevi adiyla alevi adayiyla AABK adina turgut ökeri bagimsiz aday olarak siyaset yapiyor yani yakisani.

özhan altuntaş
özhan altuntaş - 7 yıl Önce

arkadaslar alevılerı en ıyı temsıl edecegınden kuskumuz yok lutfen bole konusupta haklsızlık etmeyın bence bırakında meclıs catısı altında alevılerı savunabılecek bır vekıl olsun o da ınan kı bıız en ıyı sekılde temsıl edecek kısıdr alı balkız