Alevi örgütleri kayyım eylemine katıldı

Güler’in okuduğu duadan sonra nöbet eylemine katılanlara aşure dağıtıldı

Alevi örgütleri kayyım eylemine katıldı

İçişleri Bakanlığı talimatıyla Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine atanan kayyımlara karış başlatılan Demokrasi Nöbeti eylemleri dün de yapıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) karşısında bulunan Lise Caddesi’nde 28’inci gününde devam eden eylem öncesi alan polis bariyerleriyle çevrildi, cadde ve sokak başlarına zırhlı polis araçları yerleştirildi. Nöbete, HDP Milletvekilleri Musa Farisioğulları, Semra Güzel, Saliha Aydeniz ve Mahmut Toğrul katıldı. Ablukaya rağmen nöbete yine çok sayıda kişi katıldı.

Nöbet yerine gelen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, kitle tarafından alkış ve sloganlarla karşılandı. Eylemcilerle tek tek tokalaşan Mızraklı, ardından nöbetteki yerini aldı.

YÜRÜYÜŞE SLOGANSIZ İZİN

Merkez Bağlar ilçesi Koşuyolu Parkında bir araya gelen bir grup HDP’li buradan nöbet eyleminin yapıldığı Lise Caddesi’ne yürüyüş yapmak istedi. Ancak yoğun polis ablukasında kalan kitlenin yürüyüş yapmasına izin verilmeyeceği söylendi. Yapılan müzakereler sonucu kalabalık eylem alanına slogan atmadan yürüdü. Eyleme, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eyüp Şube Eş Başkanı Nergiz Güzel, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Diyarbakır Şube Başkanı Cafer Koluman ve Ağuçan Ocağı Pirlerinden Aziz Güler katıldı.

‘ALEVİ HALKLARI OLARAK KABUL ETMİYORUZ’

Burada konuşan PSAKD Diyarbakır Şube Başkanı Cafer Koluman, alevi örgütleri olarak kentte uygulanan irade gaspını ilk günden beri kınadıklarını ve karşı olduklarını söyledi. Koluman, “Bu sadece Kürt halkına yapılan bir darbe değildir. Türkiye’de yaşayan tüm muhaliflere karşı yapılmış bir şeydir” dedi. DAD Eyüp Şube Eş Başkanı Nergiz Güzel ise şunları söyledi: “Halkın iradesinin gasp edilmesini biz Alevi halkları olarak kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Seçilen eşbaşkanların bir an önce görevlerine iade edilmesini talep ediyoruz.”

Pir Aziz Güler’in okuduğu duadan sonra nöbet eylemine katılanlara aşure dağıtıldı.

TOĞRUL: ISRARLA BARIŞ İSTİYORUZ

Oturma eyleminden sonra basın açıklaması yapıldı. Burada konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyat Ceylan, partisinin Diyarbakır il binasının önünde yapılan eyleme değinerek, bunun AK Parti’nin annelerinin duygularını sömürerek yaptığı bir provakasyon girişimi olduğunu söyledi.

HDP ile ittifak yapan Kürt partileri adına konuşan Abdülhey Okumuş da, halkın iradesini yok sayarak Avrupa ve Ortadoğu diktatörlerini anımsatarak bu diktatörlerin yıkılıştan kurtulamadıklarını söyledi. Okumuş, Kürt halkı olarak kayyumları tanımadıklarını ifade etti.

Son olarak konuşan HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Kulp’ta 7 kişinin öldüğü saldırıdan HDP’yi sorumlu tutarak hedef gösteren Yeni Şafak Gazetesi’ne tepki gösterdi. AKP-MHP ittifakının ısrarla toplumda bir çatışma politikası izlediğini belirten Toğrul, “Ama bizler de ısrarla barışı istiyoruz” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2019, 18:52

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER