Aladağ yurt faciasının sanığı, okul müdürü oldu

Yurt yangınında 11'i çocuk 12 kişi hayatını kaybetmişti

Aladağ yurt faciasının sanığı, okul müdürü oldu

Aladağ'da 11’i çocuk 12 kişinin yanarak öldüğü yurt faciasında yeterli denetim görevini yapmadığı için 'taksirle ölüme sebebiyet vermek' suçundan yargılanan ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca kınama cezası verilen eski Aladağ Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş, Çukurova'da bir ortaokula müdür olarak atandı.

Adana'nın Aladağ ilçesinde üç yıl önce Süleymancılar tarikatına ait Özel Aladağ Kız Öğrenci Yurdu'nda meydana gelen yangında 11'i çocuk olmak üzere 12 kişi ölmüştü.

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre  Aktaş, müfettiş raporlarınca belirlenen eksiklere rağmen yurda kullanım izni vermekle suçlanıyor. Raporlarda altı çizilen kusurlara rağmen yurda kullanım izni verdiği, olumsuzlukları gidermediği ifade edilen Aktaş'a kınama cezası verildi.

Aktaş ve dört kamu görevlisi için soruşturma izni çıktı. İzin doğrultusunda beş kişiye 'taksirle ölüme sebebiyet vermek' suçundan dava açıldı. İddianamede, "Yeterli denetim yapılsaydı ölümlerin meydana gelmeyebileceği anlaşılmıştır" denildi. Bu dava, Kozan Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ana Aladağ davasıyla birleştirildi.

Aktaş, Ağustos 2017'de Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden alınarak, Sarıçam Orhangazi İmam Hatip Ortaokulu’'nda sosyal bilgiler öğretmenliğine getirildi. Bir yıl sonra da Çukurova Genç İş Adamları Derneği Ortaokulu'na müdür olarak atandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2018, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER