Aktivistlerden Süryanilerin Seyfo için başlattığı açlık eylemine destek

Mardinli Süryanilerin 20 Nisan’da başlattığı ve dört gün sürecek olan 100 saatlik açlık eylemine yerel ve uluslararası aktivistlerden destek açıklaması geldi

Aktivistlerden Süryanilerin Seyfo için başlattığı açlık eylemine destek

Mardin’in Midyat İlçesi’nde yaşayan Süryanilerin, Süryani Soykırımı’nda (Seyfo) hayatını kaybedenleri anmak ve 1915’te yaşanan soykırıma kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla başlattığı açlık eylemine, yerel ve uluslararası yazar, aktivist, gazeteci, öğretim görevlisi ve sanatçılardan destek geldi.

Türkiye kamuoyunun Süryani Soykırımı’yla yüzleşmesi gerektiğini ifade eden Süryani Dernekler Federasyonu Başkanı Evgil Türker ve Mardinli Süryaniler, 1915 Soykırımı’nın yüzüncü yılında yüz saatlik açlık eylemi başlatmıştı.

Süryani-Asuri halkı, Süryani ve Arami dilinde “kılıç” anlamına gelen Seyfo kelimesiyle de 1915 Süryani Soykırımı’nı ifade ediyor.

“GÖZÜMÜZ, GÖNLÜMÜZ SÜRYANİLERLE BERABER”

Üzerinde Süryanice “Seyfo 1915” yazılı beyaz tişört giyen ve aralarında 80 yaşındaki Mence Demir’in de bulunduğu yaklaşık 30 kişinin başlattığı açlık eylemi bugün üçüncü güne girerken, yurtiçi ve yurtdışından Mardinli Süryanilere destek geldi.

Yerel ve uluslararası yazar, gazeteci, sanatçı, emekli büyükelçi, araştırma ve öğretim görevlilerinden oluşan bir grup aktivist, Süryanilerin adalet talebiyle Mardin’de başlattığı açlık eylemini takip ettiklerini belirterek, “Gözümüz, gönlümüz Süryanilerle beraber” dedi.

Mardinli Süryanileri desteklerini açıklayan aktivistler, imzaladıkları ortak metinde, “Tarih boyunca bütün baskılar karşısında sessiz boynunu büken Süryanilerin artık canına tak dedi. Açlık grevi başlattılar. Gönlümüz gözümüz onlarla beraberdir” ifadelerine yer verdi.

20 Nisan’da başlatılan ve dört gün sürecek olan 100 saatlik açlık eylemine destek için oluşturulan metni şu kişiler imzaladı:

Adnan Challma Kulhan, Ahmet İsvan, Ahmet Önal, Ali Gökkaya, Aliye Alt, Atilla Dirim, Attila Tuygan, Baskın Oran, Bülent Tekin, Celal İnal, Cennet Bilek, Derya Yetişgen, Doğan Özgüden, Erdem Özgül, Erkan Metin, Erol Yeşilyurt, Ertuğrul Gümüş, Fikret Başkaya, Gül Gökbulut, Güngör Şenkal, Hacı Salih Yıldıran, Haldun Açıksözlü, Hanna beth-Şawoce, Hasan Burgucuoğlu, Hasan Kaya, Hasan Zeydan, Huriye Şahin, İnci Tuğsavul, İsmail Beşikçi, Kemal Tolan, Kenan Araz, Kermo Reada, Mahmut Konuk, Mehmet Erkek, Mehmet Özer, Mehmet Uluışık, Murad Mıhçı, Muzaffer Erdoğdu, Nadya Uygun, Nıvart Bakırcıoğlu, Oktay Etiman, Pınar Ömeroğlu, Raffi Hermon Araks, Ramazan Gezgin, Sait Çetinoğlu, Sait Metin, Sennur Baybuğa, Serdar Koçman, Sibel Özbudun, Sinan Çiftyürek, Şanar Yurdatapan, Tamer Çilingir, Temel Demirer, Temel İskit, Türkan Balaban, Yalçın Ergündoğan, Yasin Yetişgen

(Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2015, 12:58

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER