Aksoy Araştırma’dan sığınmacı anketi: Suriyelilerle komşu olmaktan rahatsız olanların oranı yüzde 58,9

Araştırmada kamuoyunda çoğunluğun sığınmacıları Türkiye’de istemediği ortaya çıktı

Aksoy Araştırma’dan sığınmacı anketi: Suriyelilerle komşu olmaktan rahatsız olanların oranı yüzde 58,9

Aksoy Araştırma tarafından haftalık olarak yapılan ‘Türkiye Monitörü’ araştırmasının sonuçları açıklandı.

Araştırmada kamuoyunda çoğunluğun sığınmacıları Türkiye’de istemediği ortaya çıktı.

Araştırma sonuçlarına göre bu pazar seçim olsa Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 38,6 iken Millet İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 42,0. Bununla birlikte araştırmada Suriyeli sığınmacılar ile ilgili dikkat çekici sonuçlar bulunuyor.

Suriyeli sığınmacılarla ilgili gerekli temasların sağlanıp dönecek koşulların oluşturulmasını isteyenlerin oranı yüzde 58,4 iken Suriyelilerle komşu olmaktan rahatsız olanların oranı yüzde 58,9.

Mobil panel üzerinden gerçekleştirilen araştırmada yüzde 95 güven aralığında yüzde 3 hata payıyla yapılan 1067 görüşmede, Türkiye temsili cinsiyet, NUTS1 bölge dağılımı, yaş, sosyoekonomik statü ve 24 Haziran 2018 Milletvekili seçimi kotası gözetildi.

HALKIN ÇOĞUNLUĞU SURİYELİ SIĞINMACILARIN GİTMESİNİ İSTİYOR

Türkiye Monitörü araştırmasında, katılımcılara Cumhurbaşkanı siz olsaydınız, “Suriyelilerle ilgili ne yapmayı tercih ederdiniz?” diye soruldu.

Araştırmaya katılanların yüzde 58,4’ü “Suriye ile gerekli temasları sağlayıp, dönecek koşulların oluşmasını sağlarım” yanıtını verirken, yüzde 34,3’ü “zorla da olsa ülkesine geri gönderirdim” seçeneğini tercih etti.

“SURİYELİ KOMŞU YA DA ÇOCUĞUMA SIRA ARKADAŞI İSTEMEM”

Araştırmada, “Yan dairenize Suriyeli bir aile yerleşse bu sizi ne yönde etkiler?” sorusuna yanıt verenlerin yüzde 58,9 Suriyelilerin yan dairesinde olmasından rahatsız olacağını belirtti. Katılımcıların yüzde 46,9’u da çocuğunun Suriyeli çocuklarla sıra arkadaşı olmasından rahatsız olabileceği seçeneğini işaretledi.

Fotoğraf: Bilal Seçkin

YORUM EKLE
YORUMLAR
Defolup gitsinler
Defolup gitsinler - 1 ay Önce

Nerede bir cahil nerede bir vahşi nerede bir gericilik var Turkiyeye geliyorlar suriyede ebatta meydan bırakan erkek diye nitelendirilen cinsiyet kendine çok guveniyordu neden diğer ülkelere özellikle de Turkiyeye geliyorlar aynı şekilde afkanistan taliban kim onların içerisinden çıkmış disardan mı gelmiş soyu ladine dayanan bu despotlar kiyimcilara karşı milyonlarca halk birleşip indirsinler yok rahat yolu seçip kaçıyorlar virüsten bile tehlikeli bir şey varsa bunlardır bu pasaklı bu kirlenmiş korkak milyonlardir şerefli bir ömür yüzsüzce barbarca yaşamaktan daha üstün ama bunlarda öyle bir yüzsüzlük gelişmişki anlatılamaz madem odlekce korkakça kaçıyorlar Türkiye yerine başka yerleri daha kafa dengi aynı görüşe sahip islam ülkelerine kaçsın kimse beyine kelepçe vuramaz saçma sapan konuşuyorlar afkanistan diye Suriye diye ülkeler kültürler varsa madem o yaptı bu yaptı sen ne yaptın çocuk cogaldin tam zamanı cogaltiklarinla talibandan kurtar kendini ölmenin de şereflisi.

adamların burda olması kendi suçu mu
adamların burda olması kendi suçu mu @Defolup gitsinler - 1 ay Önce

bunların burada olması bunların suçu kendilerinin değil ki başta batı politikaları ile mevcut hükümetin politikaları zayıf can havli ile kaçmış yerinden yurdundan edilmiş insanlara defolun diyeceğinize hükümete bunları insanca gönderin deyin ve bu dış politika anlayışından bir vazgeçin deyin yada bu halka hükümete oy vermeyin deyin ve de sonra bu zengin sermaye takımına tepki gösterin zamanında tobb gibi ticari meslek örgütleri bu mülteci işini desteklediler zamanında.

Bir değil iki değil milyonlarca cahiller
Bir değil iki değil milyonlarca cahiller - 1 ay Önce

Talibancilar kim pakistanli bilmem afkanistanli sarıklı sakalı şeriatçı milyonlar ortadogunun bataklık yüzü daha ilk çağdan diğer cağa girememiş öldürmek gericilik despotluktan koktendinci işte bunlar bu kadar tehlikeli geldikleri yerleri de kendine benzetip adapte kan gölüne çeviren diğer canlıları yerinden eden tedavisi olmayan bilimin bile çare bulamadığı yığınlar.

SIRADAKİ HABER