AKP’nin yasa teklifi itirazlara rağmen kabul edildi; 'Yap-işlet-devret projeleriyle devlet adeta soyuluyor'

CHP Milletvekili Hüseyin Yıldız, düzenlemeyle şirketlerin aldığı döviz kredilerinin ödenmemesi halinde tüm borcu halkın ödemek zorunda kalacağını belirtti.

AKP’nin yasa teklifi itirazlara rağmen kabul edildi; 'Yap-işlet-devret projeleriyle devlet adeta soyuluyor'

Yap-işlet-devret (YİD) projeleri için firmaların yurtdışından getireceği döviz kredi borcunu Hazine'nin üstlenmesine yol açacak yasa teklifi TBMM Bayındırlık Komisyonu'nda itirazlara rağmen kabul edildi. CHP Milletvekili Hüseyin Yıldız, düzenlemeyle şirketlerin aldığı döviz kredilerinin ödenmemesi halinde tüm borcu halkın ödemek zorunda kalacağını belirtirken, YİD projeleriyle devletin adeta soyulduğunu söyledi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, 4-5 milyar liralık işlerin açık ihale yapılmadan davet usulüyle birkaç firmaya verildiğini savunan Yıldız, “Bile bile 1 liralık işi 10 liraya birilerine vermek bu millete reva mıdır? 10 milyon insan işsiz, esnaf perişan, Türkiye perişan durumda” dedi.

Yıldız, bu kapsamda Aydın'da yapılan bir otoyolun ücretinin 60 TL olduğuna işaret ederken, “Vatandaş karayolundan gitse 30 lira mazot yakacağı mesafeyi niye üzerine bir de 60 lira otoyol parası ödesin de gitsin?” diye sordu.

CHP Milletvekili Abdüllatif Şener de yeni düzenlemeyle devletin itibarının 10 paralık edildiğini belirtirken, Osmangazi Köprüsü'nü yapan firmanın 1.2 milyar dolarlık yapım maliyetinin 2 katını 4 yılda zaten çıkardığını, şimdi köprüyü önümüzdeki 18 yıl boyunca işletip fazladan 12 milyar dolar fahiş para kazanacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2021, 19:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
adaletsizlik tamda burda
adaletsizlik tamda burda - 2 ay Önce

abi faizde karşı değiliz ama başkasının aldığı borcun faizini hiç alakası olmayan kişilere ödetilmesine karşıyız.yani faizle borç alan gitsin kendi borcunuda faizini de paşa paşa kendi ödesin halka millete kitlemesin.aynısını devlet içinde geçerli devlet ne garantili ihale vermeli ne faizle iş yapmalı topladığı vergi kadar para harcamalı çünkü orası kendi malı mülkü değil.monarşi ile de yönetilmilyor adı cumhuriyetse devlet hisse senedi ile iş yapmalı kar ederse vermeli zarar edersede artık o riske girmeli öyle girmeli herkes.

SIRADAKİ HABER