AKP’li belediye, yurttaşın daha değerli olan arsasıyla kendi arsasını değiştirdi

Şehitkamil İlçe Belediyesi 26 Aralık 2018 tarihinde bir yurttaşın kıymetli arazisiyle kendi arazisinin yerini değiştirdi

AKP’li belediye, yurttaşın daha değerli olan arsasıyla kendi arsasını değiştirdi

AKP’li Şehitkamil Belediyesi Antep, Şehitkamil ilçesi Burak Mahallesi’ndeki yol kenarında kalan bir yurttaşın arazisi ile arazinin arkasında kalan belediye mülkiyetindeki araziyi ydeğiştirdi.

Yurttaş kendisine ait arazinin belediyenin arazisinden daha kıymetli olduğunu belirterek dava açtı.

Dava sonucu mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi ve işlemi iptal etti, ancak belediye arazide çalışmalara başladı.

KARARIN İPTAL EDİLMESİ İSTENDİ 

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, Gaziantep Şehitkamil İlçe Belediyesi 26 Aralık 2018 tarihinde bir yurttaşın kıymetli arazisiyle kendi arazisinin yerini değiştirdi. Tartışmalı kararı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de onayladı.

Yurttaşlar bu kararın iptali istemiyle büyükşehir belediyesine ve ilçe belediyesine dava açtı. Yurttaşların avukatı Mehmet Uçar, dava dilekçesinde, “İlçe belediyesinin Burak Mahallesi’nde yer alan yurttaşın imarlı arazisine ilişkin tekrar imar uygulaması yaparak yurttaşın cadde kenarındaki arazisi ile arka tarafta kalan belediye arazisini yer değiştirdi” denildi.

Belediyenin bu işlemi pazaryeri yapacağı gerekçesiyle yaptığı, pazar yerini belediyenin kendi arazisine de yapabileceği ifade edildi.

İlçe belediyesinin arazide çalışmalara başladığı belirtilen dava dilekçesinde, belediyenin imar kanunundaki yetkilerini suistimal ettiği ifade edilerek kararın yürütmesinin durdurulması ve iptal edilmesi istendi.

MAHKEME 'HUKUKA UYGUN DEĞİL' DEDİ

Davayı görüşen Gaziantep 2. İdare Mahkemesi ilçe belediyesinin encümen kararını büyükşehir belediye encümeninin onaylaması gerekirken kararı imar ve şehircilik daire başkanı tarafından belediye başkanı adına onaylandığı vurgulandı.

Mahkeme, bu onayın hukuka uymadığını belirterek telafisi güç ve imkânsız zararlar ortaya çıkmaması için 27 Haziran 2019 tarihinde oybirliğiyle işlemin yürütmesini durdurdu. Büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyesi karara itirazı da reddedildi.

'MÜLKİYET HAKKIMIZ İHLAL EDİLİYOR'

Gaziantep 2. İdare Mahkemesi, 24 Ekim 2019 tarihinde söz konusu işlemi de oybirliğiyle iptal etti. Avukat Mehmet Uçar, “Gaziantep Şehitkamil Belediyesi yürütmeyi durdurma ve iptal kararına uymuyor. Arsada inşaat için iş makineleri çalıştırıyor. Şimdi müvekkillerim ne yapsın? Devleti diğer örgütlü yapılardan ayıran hukuktur. Hukuka uymadığı zaman devletin onlardan ne farkı kalıyor? Şimdi bundan daha büyük zulüm olur mu? Mülkiyet hakkımız ihlal ediliyor, tapulu arsamız elimizden alınıyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2020, 17:30

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER