AKP'den 'mobil' fişleme ekibi!

İddiaya göre AKP 81 ilde mobil fişleme ekibi oluşturdu

AKP'den 'mobil' fişleme ekibi!

Taraf gazetesi, AKP Hükümeti’nin fişleme konusunda 81 il de, cemaat üyesi, CHP ve MHP’ye yakın şirketlerle ilgili çalışma başlattığını iddia etti.

Hüseyin Özay imzalı haberde hükümetin mobil fişleme ekibi oluşturma kararı aldığı iddialarına yer verildi. Haberde fişleme ile ilgili kurulan ekiplerin bazı illere gönderilerek yerinde çalışma yapması kararlaştırıldığı ifade edildi.

Haberde yine mobil fişleme ekiplerinin görevlendirildiği illerin başında Diyarbakır'ın geldiği iddialarına yer verildi.

Haberin devamında ise şu ifadelere yer verildi: Ankara, Diyarbakır’daki “muhalif” yapıları tespit etmek için bir ekip görevlendirdi. Ekip dört kişiden oluştu. Söz konusu ekip için, Diyarbakır’da konut tahsis edildi. Ekipte yer alan kamu görevlileri, farklı alanlarla ilgili çalışmaları koordine ediyor.

Örneğin şehirde bulunan sivil toplum örgütlerinin yapısı hakkındaki çalışmaları bir kamu görevlisi yürütüyor. Bir başka kamu görevlisi de, ilde bulunan şirketlerle ilgili çalışma yapıyor. Söz konusu mobil ekibe, ilde bulunan diğer kamu görevlileri de yardımda bulunuyor.

Bir anlamda, emniyet adliye, güvenlik birimleri tarafından şehirde yürütülen paralel yapı çalışmaları, mobil ekipler tarafından koordine ediliyor. Ve elde edilen bilgilerle raporlar oluşturuluyor. Çalışmanın, paralel yapı ile ilgili olduğu öne sürülüyor. Ancak, çalışmada HDP, CHP ve MHP gibi partilere destek veren sivil toplum kuruluşları ile şirketleri de kapsaması dikkat çekti.

Öte yandan, 17 Aralık yolsuzluk operasyonun ardından 81 ilde başlatılan örtülü fişleme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Ancak, 81 il içinde fişlemeyi tamamlayan iller de oldu. Bu illerin başında ise Yozgat geliyor. İşletme sayısı düşük olan Yozgat ilinde, tam 210 işletmenin muhalif olduğu saptandı.

Söz konusu işletmelerin bir kısmı cemaate destek verdiği için bir kısmı da muhalefet partilerine destek olduğu için listeye girdi. Yozgat ilinin listesi, telefon numaraları, adresleri ve sicil numaraları ile birlikte Ankara’ya bildirildi. Listenin daha çok orta ölçekli işletme veya esnaflardan oluştuğu görüldü. 
 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2014, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER