AKP yeni partilerden rahatsız: 'Erdoğan ve Gül yeni partiyi görüştü' iddiası

İktidar partisi, başlangıçta pek bir varlık oluşturamayacağını düşündükleri Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan oluşumlarının anketlerde geldiği noktadan çok rahatsız

AKP yeni partilerden rahatsız: 'Erdoğan ve Gül yeni partiyi görüştü' iddiası

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun liderliğinde kurulan Gelecek Partisi’nin ardından Ali Babacan’ın da önümüzde günlerde partisinin kuruluşunu ilan etmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ve iktidar çevresinde yeni partilerin rahatsızlık yaratığını ifade eden Yeniçağ yazarı Fatih Ergin,  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Babacan’ı destekleyen eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görüştüğünü iddia etti.

Ergin, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yaklaşık iki hafta önce 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü İstanbul'daki evinde ziyaret ederek bir görüşme gerçekleştirdi. İktidar kulislerindeki bir diğer iddia ise, böyle bir görüşmenin olmadığı ancak olacağı yönünde. Gerçekleşen ya da gerçekleşeceği iddia edilen Erdoğan - Gül görüşmesinin içeriği hakkında bir bilgi yok” dedi.

Fatih Ergin’in Yeniçağ’da ‘Erdoğan ve Gül'ün yeni parti görüşmesi’ başlığı ile yayınlanan yazısının şu şekilde:

Türkiye’nin Kanal İstanbul, Ankara'da yaşanan imar tartışması ve yerli otomobil ağırlığını sürdürürken, iktidarın gündeminde ise öncelikli maddeler arasında yeni partiler halen yerini koruyor.

İktidar partisi, başlangıçta pek bir varlık oluşturamayacağını düşündükleri Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan oluşumlarının anketlerde geldiği noktadan çok rahatsız.

Bu hareketlerin geleceğinde iktidar görünmüyor, ama AKP'ye karşı tahrip gücü yüksek bir tehdit seviyesindeler.

Bu tahribin Cumhur İttifakı'na Meclis çoğunluğunu kaybettirebileceği hatta Cumhurbaşkanlığı seçiminde bile sıkıntı yaratabileceği ihtimali, iktidar kulislerinde en çok konuşulan konular arasında.

Yapılan araştırmalarda Davutoğlu'nun Gelecek Partisi'nin daha çok AKP'nin duygusal seçmenini etkilediği ve teşkilatlardan destek aldığı belirtiliyor.

Gelecek Partisi'nin şu an yüzde 4-5 arasında bir noktada olduğu, Babacan'ın oluşumunun ise AKP seçmeni içerisindeki liberal oylar ile eğitimli işsizlerin oyunu çekeceği değerlendiriliyor.

Oysa iktidar çevreleri başlangıçta bu oluşumların bir tabela partisinden öteye geçemeyecekleri inancındaydı.

Gelinen nokta ise, tıpkı Aralık ayının başındaki "Erdoğan'ın Cumhur İttifakı için gördüğü tehdit!" başlıklı yazımda belirttiğim gibi: "Artık iktidar çevrelerinde, Millet İttifakı karşısında Cumhur İttifakı'nın yeniden ivme kazanmasının önündeki en büyük engel olarak, Davutoğlu ve Babacan'ın kuracağı partiler görülüyor…"

Öyle ki, bu tehdit sebebiyle AKP'de "ağabeyler" olarak adlandırılan grubun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bilgisi dahilinde Ahmet Davutoğlu ve Babacan hareketinin "gölge lideri" Abdullah Gül ile görüşme yapıp, "vazgeçin" dedikleri basına yansımıştı.

Görüşmelerden sonuç alınamamasının ardından, Erdoğan hem Davutoğlu, hem de Babacan'ı İstanbul Şehir Üniveristesi üzerinden Halkbank'ı dolandırmakla itham etmişti. Dikkat ederseniz, her iki cepheden de "hodri meydan" tarzında cevaplar gelmesine rağmen, Erdoğan polemiği sürdürmedi.

Ancak Saray, yeni parti hareketlerine karşı sessizliğini her an bozabilir. Özellikle de Babacan - Gül cephesine karşı… Zira iktidar kulislerinde yeni bir görüşmeden bahsediliyor.

Birinci iddia o ki; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yaklaşık iki hafta önce 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü İstanbul'daki evinde ziyaret ederek bir görüşme gerçekleştirdi. İktidar kulislerindeki bir diğer iddia ise, böyle bir görüşmenin olmadığı ancak olacağı yönünde. Gerçekleşen ya da gerçekleşeceği iddia edilen Erdoğan - Gül görüşmesinin içeriği hakkında bir bilgi yok. Ancak tahmin etmek elbette zor değil.

Gül ile Erdoğan'ın arası, Gül'ün Cumhurbaşkanlığı'nın son döneminden beri soğuk. Aradan geçen zaman diliminde yaşanan gelişmelerle bu soğukluk daha da arttı. Haliyle Gül'e bir nezaket ziyareti yapılmayacağı ortada. Şüphesiz ki eğer gerçekleştiyse ya da gerçekleşecekse, Erdoğan - Gül görüşmesinin sebebi, Babacan'ın genel başkanlığını üstleneceği yeni parti üzerinedir. Babacan'ın yeni partiyi yıl sonunda kuracaklarını kendi açıklamasına rağmen Ocak ayına ertelenmesine yönelik "Ali Babacan parti kuramıyor" başlıklı yazımda, küresel sermayenin aba altındaki Ali Babacan sopasını şimdilik geri çektiğinden bahsetmiştim. Öyle görünüyor ki, şimdi de Erdoğan cephesinden yeni bir hamle söz konusu.

Yazının tamamı burada.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2019, 10:50

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER