AKP ve MHP seçmeni de rektörlerin atanmasına karşı

Rektörleri Cumhurbaşkanının ataması gerektiğini düşünenlerin oranı ise sadece yüzde 18

AKP ve MHP seçmeni de rektörlerin atanmasına karşı

MetroPoLL araştırma, Türkiye’nin gündemindeki rektör atamalarını yurttaşlara sordu.

Sonuçları sosyal medya hesabından paylaşan MetroPoLL Araştırma Başkanı Özer Sencar, “Halkımızın ezici çoğunluğu rektörlerin atanmasına karşı. Rektörleri öğretim üyelerinin seçmesi isteniyor” ifadelerini kullandı.

REKTÖRLÜKTE SEÇİMDEN YANA OLANLARIN ORANI YÜZDE 73

Sonuçlara göre; yurttaşların yüzde 73’ü rektörlerin öğretim elemanlarının seçmesinden yana. Rektörleri Cumhurbaşkanının ataması gerektiğini düşünenlerin oranı ise sadece yüzde 18.

AKP'YE OY VERENLERİN YÜZDE 55,1'İ REKTÖRLÜK İÇİN SEÇİMDEN YANA

24 Haziran 2018 Genel seçimlerinde oy verdikleri partilere göre verilen cevaplara bakıldığında ise AKP’lilerin yüzde 55,1’i rektörlerin üniversitenin öğretim elemanlarının seçmesinden yana. AKP’ye oy verenlerden sadece yüzde 33,2’si Cumhurbaşkanının ataması gerektiğini düşünüyor.

MHP'YE OY VERENLERİN YÜZDE 65,1'İ REKTÖRLÜK İÇİN SEÇİMDEN YANA

Cumhur İttifakı’nda AKP’nin ortağı olan MHP’de ise seçmenlerin yüzde 65,1’i rektörleri üniversitenin öğretim elemanlarının seçmesi gerektiğini düşünüyor. Cumhurbaşkanının atamasını isteyenler ise yüzde 29,5’te kaldı.

Yapılan anketten çıkan bir başka sonuca göre; halkın üniversitelerin idari ve akademik olarak siyasetten bağımsız olmasını istediği ortaya çıktı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER