AKP ve MHP'li yetkililer: Cumhur İttifakı sallanıyor

AKP'li ve MHP'li yetkililer, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimlerine itiraza dair vereceği kararın, ittifak belirleyici olacağını söylüyor

AKP ve MHP'li yetkililer: Cumhur İttifakı sallanıyor

Parlamenter sistemden cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş için AKP ve MHP’nin bir araya gelmesiyle oluşturulan Cumhur İttifakı, 31 Mart yerel seçimleri sonrasında bir yol ayrımına girebileceği sinyallerini veriyor.

Reuters'a konuşan AKP'li ve MHP'li yetkililer, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimlerine itiraza dair vereceği kararın, ittifak belirleyici olacağını söylüyorlar.

İsmi açıklanmayan AKP’li üst düzey bir yetkili, MHP ile ittifaktan beklendiği kadar katkı sağlanmadığını, partinin daha ‘milliyetçi’ bir görüntü vermeye başladığını ve bunun bazı zararlarını gördüklerini belirtiyor ve ekliyor:

“(MHP Genel Başkanı Devlet) Bahçeli’nin seçimde yüzde 18.81 oy aldıkları ifadesi ittifak açısından ortaya çıkan çatlağı büyüttü. Sonuçta MHP bu ittifaktan büyük fayda sağladı, bizden bile fazla. İstanbul seçimlerinin tekrarı için YSK’ya başvuru yapıldı. Bu karara göre ittifakın durumu da belli olur. Kısa sürede ittifakın nereye evrileceğini söylemek kolay değil ama kırılma artık gözle görülür bir hal aldı.”

Partide bazı önemli isimlerin MHP ile ittifaka net şekilde tavırlı olduğunu kaydeden bir başka AKP’li yetkili de, “Bahçeli’nin öngörülmezliği işleri zorlaştırıyor” diyor.

Öyle ki AKP’li bazı isimler, belediye başkanlıklarının kaybedildiği yerlerde MHP’yi sorumlu tutuyorlar. AKP’nin İzmir adayı Nihat Zeybekçi de dün, “İttifaklar olmasaydı İzmir’de kazanmıştık” demişti.

Reuters’a konuşan MHP’li bir yetkili ise AKP ile son dönemde bazı alanlarda farklı değerlendirmelerin iyice su yüzüne çıktığını belirterek, “Bu ittifak bitecekse bitiren taraf biz olmayacağız” ifadesini kullanıyor.

Yine ismi verilmeyen bir diğer MHP’li yetkili ise şunları söylüyor:

"Cumhur ittifakı’nın birlikteliği devam ediyor. Türkiye için bu birliktelik gerekli. Şu anda bu ilişkiyi bozan taraf biz olmayacağız. Aile içinde zaman zaman uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar olabilir. Biz sorunların büyümesi taraftarı değiliz. YSK’dan beklenen bir İstanbul kararı da var. Burada durumu netleşmesi de gerekli.”

Toplam 600 sandalyenin bulunduğu TBMM’de AKP’nin 291, MHP’nin ise 49 milletvekili bulunuyor. İttifakın sona ermesi durumunda bazı düzenlemelerin TBMM’den geçmesi için AKP’nin parlamentoda desteğe ihtiyacı olacak.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 10:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Usman
Usman - 1 yıl Önce

Bu ittihatçıların gitmesine sevinmeyin, eğer kalan parçada insan gibi yaşamak istiyorsanız.bakin bu zihniyet Osmanlıyı nasıl darmadağın etti,kurtulanlar insan gibi yaşıyor.en azında kalanlardan iyiler.buittahatçı artıklar devam etsinki kalan da bunlardan kurtulup birgün huzura ulaşır.baskasi gelir ise daha uzun süre bu zulmü yaşarsınız benden söylemesi ,tercih sizin.bentecrubelerimi söyledim yanılmış olabileceğimi hiç san miyorum.yoksa müneccim falanda değilim.

Adalet
Adalet - 1 yıl Önce

YSK Akp MHP çalışma ofisi değildir bir seçim kuruluşudur halkın yerinde karar verme yetkisi yoktur veremezde halk iradesine saygı duymak zorundadır öyle anlaşılıyor geçmiş seçimler akp kazanmamış YSK ona kazandırmış çünkü bu seçimde tv akışları YSK müdahale edip kesmiştir durdurduğuna göre ve İstanbul’da halkın karar verdiğine dahil akp kaybettiğine rağmen YSK nin direndiğine göre demeki yılardır bu şerefsizliği yapmıştır Yılardır Şırnak’ta güneydoğuda kürelerin kapısına silah zoruyla dayanıp ölumle tehdit edip oy taraftarlarına alıyor işte YSK ke diye bir şeçim kuruluşu varsa tarafsızsa bunu ihtiras etmek zorunda ama malesef YSK akp nin kuklası olmuş durumda

SIRADAKİ HABER