AKP'nin belediye başkanı transferlerinin perde arkasında neler yatıyor?

AKP'nin transfer hedefinin 100 belediye başkanı olduğu söyleniyor

AKP'nin belediye başkanı transferlerinin perde arkasında neler yatıyor?

AKP, muhalefet partilerinden ya da bağımsız seçilmiş olan belediye başkanlarının transferi için ilk adımı attı.

İlk olarak CHP, Saadet Partisi ve İYİ Parti'den birer ve ikisi de bağımsız olmak üzere beş belediye başkanı, salı günü AKP Meclis Grup Toplantısı'nda iktidar partisine katıldı.

İYİ Parti'den seçilen Kayseri İncesu ilçesi Belediye Başkanı Mustafa İlmek, Saadet Partisi'nden seçilen Osmaniye Hasanbeyli ilçesi Belediye Başkanı Selahattin Denizoğlu, CHP'den seçilen Osmaniye Düziçi Böcekli beldesi Belediye Başkanı Doğan Öztürk, bağımsız seçilen Erzincan Kemah Belediye Başkanı Fethiye Atlı ve Erzurum Olur ilçe Belediye Başkanı Sıddık Demir, Meclis Grup Toplantısı'nda düzenlenen törenle AKP'li oldu.

Dört ilçe ve bir belde belediye başkanına rozetini takan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, her hafta katılımların devam edeceğini ve "listenin kabarık olduğunu" da vurguladı.

AKP'nin transfer hedefinin 100 belediye başkanı olduğu söyleniyor.

Peki, AKP'nin bu hamlesinin altında hangi nedenler yatıyor?

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre nedenlerden birisinin, yerel seçimlerdeki kayıplar sonrası teşkilatlardaki moral bozukluğu ve partinin artık "çekim merkezi olmaktan çıktığı" algısını kırmak olduğu yorumu yapılıyor.

Ayrıca AKP'den ayrılan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın yeni parti kurması nedeniyle, partiden kopuşlara karşı da AKP yönetiminin, "Kopmuyorlar, katılıyorlar" mesajı vermek istediği ifade ediliyor.

AKP kulislerinde de, "Bundan sonra herkes artık AKP'yi konuşacak. Belediye başkanlarının katılımıyla halkın teveccühü ortaya çıkacak" değerlendirmesi yapılıyor.

AKP'nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, bir grup gazetecinin, belediye başkanı transferinin altındaki nedenlere ilişkin sorularını yanıtlarken, şimdiden net bir sayı söylenemeyeceğini belirtmekle birlikte, sayının 60'ı bulabileceğini ifade ediyor.

Parti olarak, transfer için özel bir çaba içinde olmadıklarını belirten Özhaseki'ye göre, partilerine katılan isimler ya daha önce partilerinden aday olmak istemiş ama aday yapılmamış isimler, ya da bağımsız seçilenler:

"Bunlar genelde Ak Partili arkadaşlar. Veya bizim değerlerimizle örtüşen arkadaşlar. Bulundukları bir parti varsa oradan istifa etmişler ve bize gelmek istiyorlar. O zaman bizim baktığımız iki şey var; birincisi bu arkadaşlar bizim ilkelerimize uyuyor mu, uymuyor mu? İkincisi de ahlaki prensipler olarak AK Parti ile örtüşen bir yanı var mı yok mu? Eğer varsa kapıyı kapatmıyoruz."

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun, "borçlu belediyelerin, borçlarını kapama karşılığı mecburen iktidar partisine katıldığı" yönündeki sözlerini de değerlendiren Özhaseki, "Size, para pul veririz, borcunuzu kapatalım', Yok asla böyle bir şey yok. Şu ana kadar bu görüşmelerin bir kısmının merkezinde ben varım. Bir tek Allah'ın kulu ile böyle bir görüşmemiz olmadı" diyor.

Bu tür para aktarmalarının gizli kalamayacağını ve İller Bankası'ndan kime ne kadar para aktarıldığının görülebildiğini ifade eden Özhaseki, belediye başkanlarının partilerini tercih etmesine şu gerekçeleri gösteriyor:

"Biz belediyeciliğin kitabını yazmış partiyiz ve kendimizle yarışıyoruz. Yeni prensipler ortaya koyuyoruz. Bir ara hizmet belediyeciliği derken marka belediyecilik, sonra sosyal belediyecilik, şimdi gönül belediyeciliği... Kendi aramızda bölge toplantıları yapıyoruz. Oraya da katılmak isteyenler oldu başka partilerden, alamadık yani, kendi partimizin toplantısını yapıyoruz. Yardımlaşma, kardeş belediyecilik bizde üst düzeyde. Haliyle bunlardan istifa etmek isteyen arkadaşlar da gelmek isteyebilirler."

Haberde aktarılana göre CHP'de ise bir tedirginlik söz konusu değil.

CHP'nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, partisinden bundan sonra AKP'ye geçişler olmayacağı görüşünde:

"Aç tavuk kendini buğday ambarında zannedermiş. Aldıkları bizden Böcekli belediye başkanı, biz gönderdik onu zaten. Niye gönderdiğimizi araştırsınlar, baksınlar. Gitmeseydi zaten ihraç edecektik. Daha önce FETÖ borsasını kurmuşlardı biliyorduk, şimdi de herhalde belediye başkanları borsası kurdular. Bizden hiçbir şey koparamazlar, bizde onlara göre belediye başkanı yok."

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2020, 16:32

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER