AKP-MHP ittifakında 'düşük profilli aday' çözümü

İki partinin kendi kalelerinde güçlü adayla, diğer partinin 'düşük profilli' adayla seçime girmesi formülü üzerinde duruyor

AKP-MHP ittifakında 'düşük profilli aday' çözümü

AKP ve MHP’de, “yerelde ittifakın nasıl kurulacağına” yönelik tartışmalarda formül arayışı sürüyor.

AKP’nin başlattığı saha çalışmasında MHP’yle yerelde ittifaka tabanın da sıcak baktığı sonucunun çıktığına dikkat çekilirken, her iki parti arasında olası ittifakta, 24 Haziran seçimlerinde olduğu gibi yerel seçimlerde de kendi adayını çıkarma eğilimi ağır basıyor.

MHP cephesindeyse, Cumhur İttifakı öncesinde Bahçeli’nin, her konuşmasında “ MHP’nin tüzel kişiliği haiz bir parti olduğu” vurgusunu yaptığına dikkat çekilerek, 24 Haziran seçimlerinde de ittifakın parti tüzel kişiliklerini koruyarak yapıldığının altı çiziliyor.

‘PUSULADA BİRLİKTELİK KURULAMIYOR’

Ancak anayasal zorunluluktan dolayı iki parti, 24 Haziran’da olduğu gibi yerel seçimlerde “pusulada birliktelik” kuramıyor. Bu nedenle yerelde ittifakın MHP’nin belirlediği gibi ‘protokolde birliktelik’ esasıyla gerçekleştirilebileceği değerlendiriliyor.

İTTİFAKTA ÖNCELİK 3 BÜYÜK ŞEHİR

Ankara, İstanbul ve İzmir’de Cumhur İttifakı’nın kaybetmesi durumunda, hem Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yeniden tartışmaya açılacağı hem de AKP iktidarının devlet yönetimindeki otoritesinin sarsılabileceği ifade edilirken, iki partinin sistemi tartışmaya açtırmamak için Ankara, İstanbul ve İzmir’de ittifaka gitmesinin öncelikli olduğu vurgulanıyor.

MHP’nin Ankara, İstanbul ve İzmir’de AKP’ye vereceği desteğe karşı AKP’nin de MHP’ye Mersin, Adana ve Manisa’da aynı ölçüde destek vereceği belirtiliyor.

HDP’Lİ BELEDİYELERDE MHP’DEN AKP’YE DESTEK

MHP’deyse olası ittifakta, kayyım atanan HDP’li 102 belediyenin de Cumhur İttifakı’na geçmesi için o bölgede AKP’nin desteklenmesi gerektiği ifade ediliyor.

Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, HDP’li belediyelerin çoğunda MHP, AKP’ye destek verecekken, AKP’nin de 24 Haziran seçimlerinde MHP’nin oyunu artırdığı illerde MHP’ye destek çıkacağı belirtiliyor.

‘DÜŞÜK PROFİL’ ÇÖZÜMÜ

Edinilen bilgiye göre, MHP’nin destekleneceği illerde AKP’nin, AKP’nin destekleneceği illerde de MHP’nin ‘düşük profilli aday’ çıkarması üzerinde tartışılabileceği kaydediliyor. Cumhuriyet’in haberine göre iki parti arasındaki çalışmaları MHP’den Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, AKP’den de Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin yürüteceği biliniyor.

Kaynak: İleri Haber

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 10:46

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER