AKP'li seçmenin yüzde kaçı 'Adalet Yürüyüşü'nü destekledi?

Araştırmada, ‘Adalet Yürüyüşü’ ile ‘Gezi’ eylemlerinin kıyaslaması da yapıldı

AKP'li seçmenin yüzde kaçı 'Adalet Yürüyüşü'nü destekledi?

AKP kendi seçmeni ile yaptığı araştırmada Adalet Yürüyüşü’ne destek yüzde 35 çıkarken adalete güven ise yüzde 50 çıktı. 

AKP, 16 Nisan’da yapılan başkanlık sistemi referandumundan sonra iki önemli araştırma gerçekleştirdi. Bunlardan biri referandum sonuçlarını, diğeri de CHP’nin ‘Adalet Yürüyüşü’nü analiz etmek için yapıldı.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, mayıs ayındaki referandum araştırmasında AKP, özellikle kendi tabanının bakışını saptamaya çalıştı. CHP'nin ‘Adalet Yürüyüşü'nün kamuoyunda destek görüp görmediğini ve iktidarın nasıl bir tavır takınması gerektiğine ilişkin ikinci araştırma ise geçen günlerde tamamlandı.

'GENÇLERİN AKP'YE DESTEĞİ DÜŞÜK'

Referanduma ilişkin araştırmada parti seçmeninin refleksi ölçülürken, AKP seçmeninden referanduma ‘Hayır' oyu verenlerin oranının bölgelere göre büyük farklılık gösterdiği ortaya çıktı. ‘Hayır' oyu veren AKP seçmenin oranı, bölgelere göre yüzde 12 ile yüzde 4 arasında değişti.

Marmara, Ege ve Akdeniz'de ‘Hayır' oyu veren AKP seçmeninin oranı yüzde 10-12 çıktı. Karadeniz ve Orta Anadolu'da yüzde 4, diğer bölgelerde ise yüzde 6 fire verdi. Araştırmada gençlerin sadece yüzde 35'inin ‘Evet' oyu verdiği de belirlendi. Parti yönetimi, bu oranı oldukça düşük buldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardınan Ankara'dan İstanbul'a yaptığı ‘Adalet Yürüyüşü'nün toplumdaki etkisi de araştırıldı. Buna göre, ankete katılanların yüzde 35'i yürüyüşe destek verdiğini dile getirdi. Bu rakamın CHP seçmeninden yüzde 10 fazla olduğu saptaması yapıldı. Karşı çıkanların yüzde 40, ‘Fikrim yok' diyenlerin oranının ise yüzde 25 olduğu belirlendi.

'YÜRÜYÜŞÜN GEZİ'YLE İLGİSİ YOK'

AKP bu araştırmada, ‘Adalet Yürüyüşü' ile ‘Gezi' eylemlerinin kıyaslamasını da yaptı. Vatandaşların ‘Adalet Yürüyüşü' ile ‘Gezi' eylemleri arasında ilişki kurmadığı ortaya çıktı. Bu hakkın kullanımının, araştırmaya katılanlar tarafından normal bulunduğu belirlendi.

'YÜRÜYÜŞE MÜDAHALE KAMUOYUNUN BAKIŞINI OLUMSUZ ETKİLER'

Yürüyüşe yapılacak herhangi bir müdahalenin kamuoyunun bakışını olumsuz etkileyeceği sonucuna varıldığı için müdahale gündem dışında tutuldu.

Araştırmada, sorulan bir başka çarpıcı soru da 'Adalate güven duyuyor musunuz?' oldu. Yanıt verenlerin yüzde 50'si evet, yüzde 50'si hayır değerlendirmesi yaptı. Bu sonuçlarda, daha çok ideoloji ve parti tercihinin etkili olduğu yorumu yapıldı. 
 

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2017, 21:14

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER