AKP'li Hayati Yazıcı: Seçim barajı 5 ile 10 arasında olacak

'Parti kapatma anayasal bir düzenlemedir'

AKP'li Hayati Yazıcı: Seçim barajı 5 ile 10 arasında olacak

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, seçim barajı için "5 ile 10 arasında bir şey olacak" dedi. Yazıcı kesin bir rakam veremeyeceğini ancak 'barajın bir noktaya ineceğini' belirtti.

AKP'li Hayati Yazıcı, CNN Türk yayınında seçim barajıyla ilgili açıklamalar yaptı. Barajla ilgili çalışmaları olduğunu belirten Yazıcı'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

DÜNYANIN EN YÜKSEK BARAJI BİZDE 

Türkiye'de yüzde 10 barajı uygulanıyor. Dünyada en yüksek barajı uygulayan ülke Türkiye... Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde çıta yüksek. Barajın çok anlamı kalmamış durumda ama herkesin parti kurması gibi bir gelenek de oluşabilir. Bunların denetlenmesi, takip edilmesi gibi konulara Cumhuriyet Başsavcılığı bakıyor. Barajı makul bir yere getirme şeklinde çabamız var. 7 mi olur 5 mi olur, hangisi doğru şeklinde bir çalışmalar yapıyoruz. 5 ile 10 arasında bir şey olacak. Bir rakam söylemem çok doğru olmaz, baraj bir noktaya inecek.

İTTİFAKA BARAJ YOK: (İttifaklar için baraj düşünülüyor mu? sorusu üzerine) Bunu da tartıştık ama bu çok ihtimal dahilinde değil. Bir yerde bir mutabakat sağlayacağız.

BARAJI GEÇEN YARDIM ALACAK

Seçim barajı ne düzeydeyse Hazine yardımı alabilmenin şartı olacak. Barajı geçen yardım alabilecek. Parti kapatmayı ortadan kaldırıp yada ıskalayıp sadece Hazine yardımını kesmek şeklinde bir algı oluşmasın. Parti kapatma anayasal bir düzenlemedir. Bir uslandırma amaçlı olarak, kapatma son ve güçlü bir yaptırım. Kapatma seçeneği bir tarafta kalmak üzere, bazı durumlarda Hazine yaptırımının kesilmesi şeklinde bir yaptırım uygulanabilir mi? Hazine yardımının kesilmesine kısmen veya tamamen hüküm verebilir de. "Kapatma istemi olmaksızın Hazine yardımı kesilsin şeklinde bir iddianame düzenleyebilir mi Cumhuriyet Başsavcılığı" şeklinde bazı kanaatler var.

YENİ PARTİLERİN SEÇİMLERE GİRME ŞARTLARI

Bizim mevzuatımızda siyasi partilerin grubu TBMM çalışmalarına ilişkin önemli bir müessesedir. Meclis çalışmaları için bir şarttır. Bu şartı seçime girme şartı olmaktan çıkartmak lazım. Esas olan siyasi partinin örgütlenmesidir. Bu örgütlenmeyi tamamlamışsa o siyasi parti seçime girebilecek. Siyasi ahlakı korumak lazım, parlamentoyu korumak lazım. Grup, siyasi partilerin TBMM çalışmalarıyla ilgili bir komisyondur. Siyasi partiler örgütlenmişse ona seçimi girme şansı tanımak lazım.

SEÇİM SİSTEMİ DEĞİŞİKLİĞİ YOK

Bir sistem değişikliğine ihtiyaç yok, sistem değişikliği söz konusu değil. Türkiye nispi temsil sistemini uyguluyor. Bunun icra edilmesinde, dünyada bu sistemi uygulayan ülkelerde farklı uygulamalar söz konusu. Türkiye seçim çevrelerini en fazla 3'e ayırıyor. Bir seçim çevresinde 30'dan fazla milletvekili var. Vekilleri seçmene yaklaştırmak lazım. Seçmeni de vekilleri tanır hale getirmek gerekir. Buna en yakın dar bölge olabilir ama sorun da üretmeye yakın gözüküyor. Daraltılmış sistemin daha uygun olduğunu düşünüyoruz. 5'li ve 7'li şeklinde düşünüyoruz. Vekili seçmene yaklaştırıyoruz, mesafeleri kısaltıyoruz. Millet kime oy verdiğini bilecek ki onu sorgulasın. Daha sonraki seçimde hesap sorsun. Seçim sistemine dokunmadan, daraltılmış bölge yöntemini düşünüyoruz.

DOKUNULMAZLIK FEZLEKELERİ

Bu konuda bir çalışmamız yok, doğru olan da bu. Milletvekilleri özgür iradeleriyle buna karar verecektir. Şu partinin dosyalarını böyle yapalım gibi bir bakışımız yok. Arkadaşlarımız her dosyaları bağlantılarını da dikkat almak suretiyle kararlarını vereceklerdir diye düşünüyorum. 

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2021, 21:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
seçim barajına hayır.
seçim barajına hayır. - 2 ay Önce

baraj düşmesini hatta hiç olmamasını bizde istiyoruz fakat bu baraj yanında çıkacak kurallarda önemli bir şey gösterip başka şey geçirmeyi planlıyor olabilirler.seçim barajı insanları zorla belli başlı partileri seçmeye zorluyor adil değil.

beyin bedava
beyin bedava - 2 ay Önce

muhalefet bu başkanlık sisteminde hele hele yüzde50+1 den asla vaz geçmesin.istanbul seçimlerini göz önüne alsın yüzde 50 +1 nedemek sadece ülkenin yarısı istiyor demek değil bir kişiyi bir partiyi ülkenin yarıdan fazlası istemiyorsa asla seçilemez yani bu akp iktidarını ülkenin yarıdan fazlası istemiyor artık seçilmesi zor bu hükümet kurma eski sisteme dönerse akp iktidarından kurtulamazlar.ama milletvekil barajı düşürsünler bunun hiç önemi yok hatta daha iyi olur.

SIRADAKİ HABER