AKP ilçe başkan yardımcısının öldürülmesini PKK üstlendi

AKP Özalp İlçe Başkan Yardımcısı Aydın Muştu’nun öldürülmesi ve Şemdinli saldırısı PKK tarafından üstlenildi

AKP ilçe başkan yardımcısının öldürülmesini PKK üstlendi

Van'da AKP Özalp İlçe Başkan Yardımcısı Aydın Muştu’nun 9 Ekim akşamı evi basılarak öldürülmesini, PKK'nin silahlı kanadı HPG üstlendi.

Fırat Haber Ajansı'nın (ANF) haberine göre; HPG’nin bugünkü açıklamasında, Muştu’nun “AKP'nin Van’ın Özalp ilçe yönetiminde yer aldığı ve kayyum atananların yardımcılığını üstlendiği” belirtildi.

AKP: EVİ BASILARAK ÖLDÜRÜLDÜ

AKP Özalp İlçe Başkan Yardımcısı Aydın Muştu’nun ailesiyle birlikte yaşadığı Aşağı Mollahasan Mahallesi'ndeki evi, 9 Ekim’de akşam saatlerinde 7-8 kişilik bir grup tarafından basıldı.

AKP Van İl Başkanı Zahir Soğanda'nın açıklamasına göre, evin kapısını kırarak içeri giren grup, uzun namlulu silahlarla ateş açarak Muştu’yu vurdu.

Gazetelerdeki haberlere göre, Aydın Muştu olay yerinde hayatını kaybederken, saldırganlar Muştu’nun kardeşine ait aracı gasp ederek olay yerinden kaçtı.

Jandarmaya haber verilmesi üzerine bölgede operasyon başlatıldı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Olayın ardından Van Valiliği tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “minibüs şoförü olan Muştu'nun akşam saat 21:00 sıralarında evine gelen bir grup tarafından önce minibüsü gasp edilmek istendiği, direnmesi üzerine silahla vurularak öldürüldüğü” ifade edildi.

AKP Van İl Başkanı Zahir Soğanda da şu açıklamayı yaptı:

“Kurban Bayramı'nın birinci gününde de il başkanlığımıza yönelik bombalı bir saldırı düzenlenmişti. Bugün de teşkilattan sorumlu ilçe başkan yardımcımız Aydın Muştu'ya saldırı düzenlendi. Bize gelen bilgilere göre teşkilattan sorumlu ilçe başkan yardımcımız, dava arkadaşımız Aydın Muştu, Özalp'in Aşağı Mollahasan Mahallesi'ndeki kendi evinde iken terör örgütü mensupları evine baskın yapıyor. Kapısı kırılıyor, silahla şehit ediliyor.

“Bunlar masum insanlar. Bu insanlar sadece burada ekmeklerinin peşinde. Kendisi de minibüsçülük yapan bir kardeşimiz. Ama PKK'nın yanında yer almayan, devletimizin yanında yer alan bir kardeşimizdi. Ben yeniden çocuklarına ve yakınlarına sabır diliyorum, kendisine Allah'tan rahmet diliyorum.”

ŞEMDİNLİ SALDIRISINI DA PKK ÜSTLENDİ

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde on asker ve beş sivilin hayatını kaybettiği saldırıyı da PKK'nin silahlı kanadı HPG üstlendi.

ANF'de yer alan habere göre; saldırıyı Van doğumlu Mümin Aras’ın gerçekleştirdiğini duyuran HPG, saldırının gerekçesi olarak Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşulları, Yüksekova’da dört kişinin öldürülmesi ve Şemdinli ile Çukurca’da yürütülen operasyonları gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2016, 12:53
YORUM EKLE