Akil İnsanlar Heyeti'nden bir grup: Çatışmasızlık haline dönülmeli

Grup adına yapılan açıklamayı Ali Bayramoğlu okudu.

Akil İnsanlar Heyeti'nden bir grup: Çatışmasızlık haline dönülmeli

"Akil İnsanlar Heyeti"nde yer alan bazı üyeler, son günlerdeki şiddet olaylarını değerlendirmek üzere bir araya geldi. Basına kapalı toplantıya, Ali Bayramoğlu, Kadir İnanır, gazeteci Oral Çalışlar, hukukçu Kezban Hatemi, KESK Genel Başkanı Lami Özgen'in de aralarında bulunduğu 10 kişi geldi. Kadir İnanır'ın çağrısı ile yapılan toplantıya, 25 kişi davet edilmişti.

Çözüm süreci kapsamında oluşturulan ve 63 üyesi bulunan Akil İnsanlar Heyeti, Türkiye'nin tüm bölgelerinde temaslarda bulunmuş, vatandaşların konuya ilişkin taleplerini ve görüşlerini raporlaştırarak başbakanlığa sunmuştu.

Yaklaşık 2.5 saat süren toplantı sonrası grup adına yapılan açıklamayı Ali Bayramoğlu yaptı ve soruları yanıtladı. Bayramoğlu, ''Derhal silahlar susmalı, mutlak çatışmasızlık haline dönülmelidir'' dedi.

Ali Bayramoğlu, "Bugün geldiğimiz noktada ne yazık ki çözüm süreci ölümcül bir kopuş yaşamaktadır. Silah ve şiddet perdesi yeniden açılmış ve savaş kapımıza yeniden gelmiştir" dedi.

Bayramoğlu, "Türkiye 30 yıldır insani, siyasi, ahlaki büyük bedeller ödenen, demokrasiyi boğan ve on binlerce insanın hayatına mal olan büyük bir çatışma yaşıyor. Bundan 2.5 yıl önce başlayan çözüm süreci ve eylemsizlik hali çatışmanın bitirilmesi istikametinde toplumda büyük umutlar doğurmuştu. Demokratik ve siyasi alanın genişlemesi, taraflar arasında görüşmeler, silahlara kısmen geri çekilmesi gibi önemli adımlarla çeşitli krizlere ve iniş çıkışlara rağmen tarafların çözüm iradesi de bu umutları derinleştirmiştir. Bizler akil insanlar heyetleri olarak farklı görüşlerimize rağmen barış ikliminin toplumda yaygınlaşması, tartışılması için yapılan bir çağrıyı kabul etmiş ve sorumluluk almıştık" ifadelerini kulandı.

2014 sonbaharından itibaren yaşanan gelişmeler ve sürece yeni dahil olan dinamiklerin barış iklimini tersine çevirdiğini vurgulayan Bayramoğlu, "Bugün geldiğimiz noktada ne yazık ki çözüm süreci ölümcül bir kopuş yaşamaktadır. Silah ve şiddet perdesi yeniden açılmış ve savaş kapımıza yeniden gelmiştir. Bizler vicdani ve demokratik sorumluluk içinde şu çağrıyı yapıyoruz. Derhal silahlar susmalı ve mutlak çatışmasızlık haline dönülmeli. Meydan okuyucu, ayrımcı tahkir dilden uzak durulmalıdır. Basından kanaat önderlerine, siyasi iktidardan muhalefet partilerine kadar her anlamda siyasetin hareket alanını boğacak tüm önerilerden kaçınılmalıdır. Çözüm çabalarına geri dönmek için diyalog kurulmalıdır. Bizler üzerimize düşen tüm sorumluluğa hazırız" dedi.

Bayramoğlu, Akil İnsanlar heyetinde yer alan tüm isimlerin toplantıya çağrılmaması ile ilgili eleştirileri de yanıtlayarak "Bu bir Akil İnsanlar Heyeti’nin genel toplantısı değil. Okuduğum metin de akiller içerisinde bir grup insanın bir araya gelerek aldığı bir inisiyatif. Akil insanların faaliyeti sona erdikten sona akiller içinden çeşitli gruplar belirli inisiyatifler aldılar. Bu hızlı bir hareket için kurduğumuz grup. Sadece dikkat ettiğimiz milletvekili seçilen arkadaşları davet etmemek oldu. Biz akiller grubunu temsil etmiyoruz, bir dönem akil insan işlevi yapmış bir grup insanı temsil ediyoruz" diye konuştu.

Bayramoğlu oluşturdukları inisiyatifin vicdani ve demokratik sorumluluk gereği bir adım attığını, gerektiğinde yeni sorumluluklar da alabileceklerinin altın çizdi.

Toplantıların devam edebileceğini söyleyen Bayramoğlu, "Etme ihtimali elbette olabilir. Bu gerginlik, bu çatışma devam ederse bizler ya da bizim dışımızda pek çok insan bu tür adımlar atacaktır. Hepimiz farklı eğilimlerde olmak ile birlikte birbirimizi tanıyan insanları, gerekirse o adımları atarız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2015, 16:02
YORUM EKLE