Akar'dan ABD'ye S-400 yanıtı: Mektubun üslubu müttefiklik ruhuna uygun değil

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shahanan’ın geçen hafta kendisine ilettiği F-35 mektubuna yanıt verdi

Akar'dan ABD'ye S-400 yanıtı: Mektubun üslubu müttefiklik ruhuna uygun değil

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar,  ABD'nin Türkiye'yi Rus yapımı S-400'leri almaktan vazgeçirmeyi amaçlayan ve yaptırım tehdidi içeren ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shahanan imzalı  mektup konusunda açıklamalarda bulundu.

Akar, “Üslup müttefiklik ruhuna uygun değil. Gerekli cevabı hazırlıyoruz” dedi.

‘CEVABI HAZIRLIYORUZ’

 “Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz” diyen Milli Savunma Bakanı, ABD’li bakan vekili ile ay sonunda Brüksel’deki NATO toplantısında bir araya geleceklerini hatırlattı.

Savunma Bakanlığı, sert ifadeler içeren ve Türkiye’yi Rus yapımı S-400 füzelerini almaktan vazgeçirmeyi amaçlayan mektubun Amerikan basınında yayımlanmasından sonraki ilk açıklamasında “Mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik işbirliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmektedir” yorumu yapmıştı.

Ancak dün, Arizona’daki Türk pilotların F-35 eğitimlerinin 31 Temmuz için verilen mühlet beklenmeden durdurulduğu haberi gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 09:48

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
aziz azioğlu.
aziz azioğlu. - 12 ay Önce

boş verin cevap hazırlamayı.natodan çıkın amerikalılara günlerini gösterin

SIRADAKİ HABER