Akademisyenlerin yargılandığı davada hapis cezası çıktı!

İlk karar duruşmasında 1 yıl 3 ay hapis cezası çıktı

Akademisyenlerin yargılandığı davada hapis cezası çıktı!

Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıkları için yargılanan akademisyenler hakkında ilk karar duruşmasında 1 yıl 3 ay hapis cezası çıktı.

Haklarında dava açılan 10 akademisyen İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

İlk olarak İstanbul Üniversitesi’nden Ayda Rona, Aylin Altıbay Cingöz’ün duruşması görüldü. Cingöz’ün hazır bulunduğu duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasını okudu. Mütalaada, bildiri her ne kadar internet üzerinden imzaya açılmış ise de amacın “örgütün düşüncelerinin yayılması” olarak gösterildi. Mütalaada, katliam, işgal gibi kelimelerin özellikle seçildiğini ifade etti.

Savcı, bildiride devletin tek muhatap alınmasını da eleştirdi.

Mütalaada savcı, Cingöz’ün “örgüt propagandası yapma” iddiasıyla cezalandırılmasını istedi.

Mütalaaya karşı avukat Arın Gül Yeniaras savunma yaptı. Aras, müvekkili hakkında beraat talebinde bulundu. 

Ardından mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. Mahkeme heyeti kararında “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 1 yıl, basın yayın yoluyla işlendiğinden yarı oranında artırım yapılarak 1 yıl 6 ay, sanığın duruşmadaki iyi halini göz önüne alarak cezayı 1 yıl 3 aya indirdi. 

Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

İZZETTİN ÖNDER'E HAPİS CEZASI

İstanbul Üniversitesi'nden emekli Prof. Dr. İzzettin Önder duruşma salonunda hazır bulundu. Savcı bir önceki duruşmada sunduğu esas hakkındaki mütalaasını yineledi.

Karar öncesi sözleri sorulan Önder beraat talep ederek "Bu tür olaylar nedeniyle vatandaşların devlete aidiyet bağı zayıflayabilir. Ben bu metni bir kamu göevlisi olarak kamu vicdanıyla imzaladım" dedi.

Mahkeme aynı gerekçelerle 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi, ceza ertelendi.

ÜSTÜNEL'İN DURUŞMASI ERTELENDİ

Galatasaray Üniversitesi'nden Prof. Dr. Zübeyde Füsun Üstel duruşma salonunda hazır bulundu. Savcı mütalaasını tekrar etti.

Avukat Fikret İlkiz savunma için ek süre talep etti. Mahkeme ek süre talebini kabul etti. Bir sonraki duruşma 4 Nisan, saat 09.30'da. 

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2018, 19:36

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER