Akademisyenlerin beraat talebi reddedildi

Dava 12 Nisan'a ertelendi

Akademisyenlerin beraat talebi reddedildi

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıkları için haklarında dava açılan 10 akademisyen, çıktıkları mahkemede beraat talebinde bulundu. Mahkeme talepleri reddederek duruşmayı erteledi. 

Haklarında dava açılan 10 akademisyenin mahkemesi Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde başladı. İstanbul ve Galatasaray Üniversiteleri’nden 10 imzacı 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ifade veriyor. Duruşmayı takip edenler arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Garo Paylan, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel, imzacı akademisyenler de yer aldı. Duruşma salonunun dolması üzerine onlarca akademisyen ve dayanışmacı duruşma salonuna giremedi.

İlk duruşma Galatasaray Üniversitesi'nde okutman olan Osman Olcay Kunal'ın kimlik tespitiyle başladı. Kunal, dava konusunun aynı olması nedeniyle TCK 301. madde kapsamından yargılama yapılabilmesi için Adalet Bakanlığı'ndan izin istenmesi prosedürünün başlatılmasını istedi. Kunal, bildiri ile ilgili dört akademisyenin yargılandığını İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin TCK 301. Maddeden yargılanma için Adalet Bakanlığı'na müzekkere yazdığını hatırlatarak, Bakanlığın 22 Eylül 2017'deki cevabında 301. Maddeden yargılama yapılmasına izin verdiğini söyledi.
 
Ardından söz alan Avukat Hüseyin Ersöz, müvekkilinin savunması öncesi usule itirazını dile getirdi.
 
TALEP REDDEDİLDİ 
 
Savcı, "Eylemin örgüt propagandasının suç kapsamında olduğunu" ileri sürerek, avukatın TCK'nın 301. maddesi gereğince Adalet Bakanlığı’ndan soruşturma izni alınması talebini reddini istedi. Mahkeme heyeti savunma hazırlanması için süre verdi. Bir sonraki duruşma 12 Nisan gününe ertelendi. Mahkeme, “İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki kararın mahkemelerini bağlayıcı niteliği bulunmaması” gerekçesiyle avukatın talebini reddetti.

Ayrı davalarda yargılanan Galatasaray Üniversitesi akademisyenleri Tuba Akıncılar, Hakan Yücel, Aslı Didem Danış, Başak Demir de savunma için ek süre talep ettiler. Mahkeme dört akademisyenin duruşmalarını da 12 Nisan'da devam edilmesine karar verdi.
 
Ardından Galatasaray Üniversitesi akademisyeni Ömer Arhan Aygün'un duruşmasına geçildi. Aygün'ün katılmadığı duruşmada söz alan Avukat Hüseyin Ersöz, Aygün’ün 2018 sonuna dek yurtdışında bir üniversitede görevli olduğunu belirtti. Mahkeme Aygün'ün duruşmasına da 12 Nisan'da devam edilmesine karar verdi.
 
'ADİL KARAR TALEP EDİYORUZ'
 
Kararın ardından İstanbul Üniversitesi (İÜ) akademisyeni Gizem Bilgin Aytaç’ın kimlik tespitine geçildi. Aytaç'ın avukatı Arın Gül Yeniaras, müvekkilinin derhal beraat edilmesini talep etti. İddianamede suçta ve cezada şahsilik ilkesine uyulmadığını belirten Yeniaras, bildiride devlete yapılan barış çağrısı olduğunu belirterek, müvekkilinin ve diğer imzacıların suç unsuru olduğunu öngörmesinin olası olmadığını vurguladı. Yeniaras, “Devletin organlarını eleştirmek, ihlallerini söylemek suç değildir. Akademisyenlerin bildirisinde muhatap devlettir. Medyadaki ve siyasetteki söylemlerden etkilenmeden mahkemenizin adil bir karar vermesini talep ediyoruz” dedi.
 
Savcı, “Delil değerlendirmesi ve sanığın sorgusu yapılıp savunması alındıktan sonra hüküm kurulabileceği” gerekçesiyle derhal beraat kararı verilmesi talebini reddedilmesini istedi. Mahkeme, derhal beraat talebini reddederek duruşmayı 12 Nisan'a erteledi.
 
Ardından İstanbul Üniversitesi akademisyenleri Mehtap Balık Kaya ve Alaaddin Dinç Alada'nın duruşmalarına geçildi. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada avukatlar müvekkilleri için beraat talebinde bulundu. Beraat talebini reddeden mahkeme heyeti, duruşmayı 12 Nisan'a erteledi. 

Kararın ardından İstanbul Üniversitesi akademisyenlerinden Pedriye Mutlu'nun duruşmasına geçildi. Mutlu raporlu olduğu için duruşmaya katılmaz iken avukatı Ali Deniz Ceylan hazır bulundu. Mutlu için derhal beraat talebinde bulunan Ceylan, "Mahkemeniz önceki akademisyenlerin duruşmasında beraat talebine ret kararını verdi. Ama mahkemenizin bir yükümlülüğü de ifade özgürlüğü ve siyasi eleştirilere haksız müdahaleyi engellemektir. İfade özgürlüğü haktır" dedi. Ceylan, ifade özgürlüğüne dair AİHM kararlarını da hatırlattı.
 
BİRLEŞTİRME TALEBİ REDDEDİLDİ
 
Beraat talebini reddeden mahkeme, akademisyenlerin davalarının birleştirme talebini ise, "Birleştirmenin zorunlu olmadığı, bazı dosyalardan sanıklara ulaşılamaması halinde savunmaların alınması için beklenmesi gerekeceğinden bu hususun yargılama süresini uzatmakla adil yargılanmanın ihlaline yol açacağı" gerekçesiyle reddetti. Mahkeme duruşmayı 12 Nisan’a erteledi. 
 
DAVA HAKKINDA
 
Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianamede akademisyenler 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinde yer alan “Terör örgütü propagandası” ile suçlanıyor. Bildiriye imza veren 1128 isime açılan davaların Mayıs ayına dek sürecek ilk duruşmalarında 15 üniversiteden 148 akademisyen yargılanıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2017, 20:58

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER