AK Parti şimdi de Meclis’in sesini kıstı

Ustalık dönemi hızlı başladı… Muhalefet ‘propaganda’ yapıyormuş…

AK Parti şimdi de Meclis’in sesini kıstı

TBMM TV'nin canlı yayınlarına kısıtlama getirildi. Haftada üç gün canlı yayın olacak. Gerekçe, muhalefetin propaganda yapması.

Meclis çalışmalarını ve liderlerin grup toplantısındaki konuşmalarını canlı olarak yayımlayan Meclis TV’ye sınırlama getirildi. Bundan sonra TBMM TV haftada üç gün, 14.00 - 19.00 arasında canlı yayında olacak. Kısıtlamanın nedeninin muhalefetin kürsüdeki konuşmaları, ‘propagandaya çevirmesi’ olduğu belirtiliyor. CHP ve MHP karara tepkili.

TBMM TV, 1995’ten itibaren TRT-3’le aynı frekansı paylaşarak Genel Kurul çalışmalarını canlı yayımlamaya başladı. Bir süre sonra da liderlerin grup toplantılarında konuşmaları canlı yayımlandı. Genel Kurul’daki tüm görüşmeler, kavgalar ve tartışmalar halka ulaşırken, canlı yayım milletvekillerinin de işini bir anlamda kolaylaştırdı.

Kuliste ya da odalarında Meclis TV’nin yayınını izleyen vekiller, oylama gibi kritik anlarda da haberdar olup Genel Kurul salonuna koşarak yetişti. Canlı yayınlar, vekillere özellikle seçmenlerden, “Meclis’teyim dediniz ama televizyondan izledim yoktunuz” şeklinde ilginç telefonlar gelmesine de neden oluyordu. Hatta, benzer telefonların milletvekili eşlerinden bile geldiği ifade ediliyordu.

‘PROPAGANDA YAPIYORLAR’

Mecis TV’nin Genel Kurul çalışmalarını baştan sona canlı vermesi bir süre sonra ‘seçmene selam’ konuşmaları nedeniyle görüşmelerin uzamasına neden olduğu eleştirilerini de beraberinde getirdi. İktidar partisi, muhalefetin canlı yayınları propaganda aracı olarak kullandığını savundu. Ve gelinen süreçte Meclis TV’nin yayınlarına sınırlama getirildi. Bundan sonra sadece salı, çarşamba, perşembe günleri saat 14.00 ile 19.00 arasında Genel Kurul çalışmalarını canlı yayımlayacak. Muhalefetse şikâyetçi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Meclis’i susturma girişimidir” derken, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de Meclis Başkanlığı’nı ve TRT’yi göreve davet etti. Meclis Başkanvekili AKP’li Sadık Yakut “Bu konuyu görüşeceğiz” dedi.

YORUM EKLE