AİHM’den Türkiye’ye Ali İsmail Korkmaz davası için uyarı

AİHM, ailenin başvurusunun 'şimdilik kaydıyla' geri çevirdi, Türkiye'yi etkin soruşturma-yargılama konusunda uyardı...

AİHM’den Türkiye’ye Ali İsmail Korkmaz davası için uyarı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM), Ali İsmail Korkmaz davası ile ilgili ailenin başvurusunu iç hukuk yolları tükenmediği için “şimdilik kaydıyla” geri çevirdi, hükümeti ve yargıyı da etkili soruşturma-yargılama yapılması konusunda uyardı

AİHM, Eskişehir’de polisin döverek öldürdüğü Ali İsmail Korkmaz’ın ailesinin talebini iç hukuk yolları tükenmediği için şimdilik geri çevirdi. Ancak aynı kararda hükümeti ve yargıyı etkili soruşturma-yargılama yapılması konusunda uyardı.  Öldürmelere giden koşulların polislerin eğitim/denetimleri dahil tüm yönleriyle etkili soruşturularak sorumluluk zincirinin buna göre eksiksiz belirlenmesini isteyen AİHM, Korkmaz ailesine de, bu karşılıkları bulamadığında yeniden kendilerine başvurabileceğini iletti. Bu durum, dava görülürse ceza çıkabileceği şeklinde yorumlandı.

AİHM’in gerekçeli kararında şu ifadeler yer aldı:

"Mahkeme bu vesileyle, mevcut davanın bu konuyla direk olarak ilgili olmamasına rağmen, kitle hareketleri sırasında yapılan polis operasyonlarına ilişkin içtihadını hatırlatmak ister. Bu yüzden Mahkeme’nin, sadece, etkin olarak güce başvuran Devlet görevlilerinin eylemlerini değil, aynı zamanda görevlileri çevreleyen koşulların tümünü, özellikle bu konudaki hazırlıklarını ve eylemleri üzerinde sağladıkları denetimi dikkate alması gerekmektedir.

Mahkeme, bir şahsın ölümüyle sonuçlanan polis operasyonunun hazırlık ve denetim aşamalarını incelemenin, somut olayın kendine özgü koşullarında, makamların planlamayla, uygun emirlerin verilmesiyle ve denetim yapılmasıyla hayati tehlikeyi en aza indirgemek için istenilen dikkati gösterip göstermediklerini, önlem, araç ve yöntemlerin seçiminde ihmalkâr davranıp davranmadıklarını değerlendirmek amacıyla önemli olduğunu hatırlatmaktadır."

Taraf’ın haberine göre, Ali İsmail’in ailesinin AİHM başvurusunda, temel şikayet devletin ‘baskı ve zorbalığa karşı direnme hakkına’ uzunca bir süre güç kullanarak ve haksız müdahale etmesi olarak açıklanmıştı. Başvuruda Türkiye’deki yargılamaların sonucunu beklemenin “etkin olmayacağına” dikkat çekilmişti. (Sendika.Org)

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2014, 09:56
YORUM EKLE