AİHM'den Türkiye'ye ifade özgürlüğü cezası

AİHM, 2009 yılında kapatılan Demokratik Toplum Partisi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Hatice Çoban’ın yaptığı başvuruya dair kararını açıkladı

AİHM'den Türkiye'ye ifade özgürlüğü cezası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2009 yılında kapatılan Demokratik Toplum Partisi (DTP) Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Hatice Çoban’ın yaptığı başvuruya dair kararını açıkladı. Mahkeme, Türkiye’yi ‘ifade özgürlüğünü ihlal etmek’ten mahkum etti.

Hatice Çoban, 2007’deki bir eylem sırasında yaptığı konuşma nedeniyle “örgüt propagandası yapma” iddiasıyla suçlanmış ve mahkum edilmişti. Çoban, eylemi izleyen polislerin kendi ifadelerini çarpıttığını, medyada çıkan ifadelerle polisin tutanağı arasında farklılıklar olduğunu belirterek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru yaptı.

Çoban başvurusunda, konuşmasında Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmesi gerektiğine vurgu yaptığını söyledi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre AİHM yargıçları, Çoban’ın konuşmasının içeriğinin ciddiyetle ele alınmadığı ve ifade özgürlüğünü ihlal edildiği yönünde karar aldı.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
YORUMLAR
SELMAN N. GERÇEKSEVER
SELMAN N. GERÇEKSEVER - 1 yıl Önce

BASIN MENSUPLARI HAPSEDİLDİĞİ ZAMAN, HALKIN HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ ENGELLENMİŞ OLUYOR: “Yaşamlarımızın kalitesini, kararlarımızın kalitesi; kararlarımızın kalitesini, bilgilerimizin kalitesi belirler. Bu yüzden tam, doğru ve zamanında bilgi edinme hakkı, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 19. maddesinde en temel insan haklarından biri olarak yer almıştır. Bilgi edinme hakkı demokrasinin de temelidir. Yurttaşların siyasal alanda doğru karar verebilmesi için doğru bilgilendirilmesi şarttır.” http://www.birgun.net/haber-detay/bilme-hakki-93486.html

SIRADAKİ HABER