Ahmet Şık'ın yargı mensubu hakkındaki şiddet ve yolsuzluk iddialarına erişim engeli

Ahmet Şık'ın isim vermediği yüksek yargı mensbu hakkındaki iddialara ve ilgili haberlere "Kişilik haklarını zedelediği" gerekçesi ile erişim engeli getirildi

Ahmet Şık'ın yargı mensubu hakkındaki şiddet ve yolsuzluk iddialarına erişim engeli

Bağımsız Milletvekili ve Gazeteci Ahmet Şık'ın koltuğundan olan üst düzey bir yargı mensubunun eşini darp ettiği, kadının şikayetinde yargı mensubu hakkında yolsuzluk/rüşvet iddialarının da gündeme geldiğine dair paylaşımlarına ve bunlara dayanılarak yapılan haberlere erişim engeli getirildi.

İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının başvurusuyla Ahmet Şık'ın bu konudaki Twitter'daki paylaşımları ile bunlara dayanan haberlere erişim engeli kararı aldı.

Erişim engeli getirilen içerikler arasında Evrensel.net dahil altı sitenin yayımladığı haberler bulunuyor.

HANGİ KİŞİNİN KİŞİLİK HAKLARI?

Kararda paylaşım ve içeriklerin gerçeği yansıtmadığı savunuldu ve kişilik haklarını zedelediği belirtildi.

Ancak gerek Ahmet Şık'ın paylaşımlarında gerekse bunlara dayanılarak yapılan haberlerde bir isim belirtilmemişti.

İsim kullanılmadan yapılan bu haberlerin "kişilik haklarını zedelediği" gerekçesi ile engellenmesi, "Kimin kişilik hakları?" sorusunu beraberinde getirdi.

"BAŞSAVCILIĞIN TÜZEL KİŞİLİĞİ Mİ VAR?

Konuyu değerlendiren Hukukçu Kerem Altıparmak karardaki çelişkiyi şu ifadelerle dile getirdi:

"Şimdi ne kadar ilginç değil mi, Ahmet Şık isim vermeden bir iddia ileri sürüyor, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da kişilik hakları ihlali var diye engelleme getirtiyor. Kimin kişilik hakları ihlal edilmiş, Başsavcılık makamının mı? Eğer öyleyse, nasıl? Değilse Başsavcılığa ne?"

"Dahası Başsavcılığın tüzel kişiliği mi var? Nasıl olup da kişilik haklarının ihlal edildiğini ileri sürebiliyor? Eğer bir kişi burada kendisinin kast edildiğini ileri sürüyorsa gitsin o talep etsin, burada ceza hukukunu ilgilendiren bir durum söz konusu değil ki."

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 08:58

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER