Ahmet Hakan'ın programına RTÜK'ten ceza

RTÜK, Ahmet Hakan'ın "Tarafsız Bölge" programında Tahir Elçi'nin ‘PKK terör örgütü değildir’ sözleri nedeniyle CNN Türk'e yaklaşık 700 bin TL para cezası verdi

Ahmet Hakan'ın programına RTÜK'ten ceza

Üst kurul bu akşamki toplantısında Tahir Elçi’nin konuk olarak katıldığı ve PKK’nin terör örgütü olmadığını söylediği “Tarafsız Bölge” programını görüştü.

RTÜK, yayının “Terörü övemez ve teşvik edemez, terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez, terör örgütlerinin korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtıcı nitelikte olamaz. Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet eder şekilde sunamaz” maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle CNN Türk’e yaklaşık 700 bin TL para cezası verdi.

Aynı bendden ceza tekrarı halinde kanalın lisansının iptali gündeme gelecek. Ceza MHP’li iki üyenin desteği ile çıktı.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Tarafsız Bölge canlı yayındaki sözleri nedeniyle “terör örgütü propagandası” yapmak gerekçesiyle gözaltına alınmış, ardından serbest bırakılmıştı. Konuyla ilgili Ahmet Hakan hakkında da soruşturma açılmıştı.

RTÜK’ün  kararının ardından Ahmet Hakan, “Bu çok yanlış bir ceza. Stüdyoda, canlı yayın sırasında bir konuğun ne söyleyeceğini önceden bilemeyiz. Her şeyi söyleyebilir. Önemli olan ona itiraz etmek, karşıt görüşleri de seslendirmektir. Hem ben, hem de konuklarım programda bunu yapmıştı. Bu nedenle bu çok yanlış bir ceza oldu” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 23:29

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER