Ahmet Altan’a 51 yıla kadar hapis istemi

Gazeteci Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur hakkında 51 yıla kadar hapis cezası istendi

Ahmet Altan’a 51 yıla kadar hapis istemi

Haklarında dava açılan gazeteciler Yasemin Çongar, Ahmet Altan ve Yıldıray Oğur için 51 bucuk, Mehmet Baransu ve Tuncay Opçin için ise 74 yıl istendi.

Balyoz davasındaki kumpas iddialarına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında Taraf Gazetesi yöneticileri Yasemin Çongar, Ahmet Altan, Yıldıray Oğur, Mehmet Baransu ve Tuncay Opçin hakkında dava açıldı.

276 sayfalık iddianamede, Çongar, Altan ve Oğur'un "Örgüt propagandası", "Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme", "Devletin güvenliğine ve siyasal yararına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama" ve "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma ve hile ile çalma" suçlarından 51 bucuk yıla kadar hapis cezası istendi.

Gazeteciler Mehmet Baransu ve Tuncay Opçin için de aynı maddelere ek olarak "Terör örgütü kurma ve yönetme' suçlarından 74 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İddianamede Balyoz davası sanıklarından emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Koramiral Kadir Sağdıç, emekli Tümgeneral Ahmet Bertan Nogaylaroğlu ile Albaylar, Ahmet Zeki Üçok, Hakan Büyük ve Nedim Ulusan müşteki olarak yer aldı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın "müşteki kurum" olarak yer aldığı iddianamede, gazeteciler Kurtuluş Tayiz, Adnan Bulut ve Yüksel Durgut hakkında takipsizlik kararı verildi.

(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2016, 11:38

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sabahattin Akdağcık
Sabahattin Akdağcık - 4 yıl Önce

bu ve buna benzer gazetecilerin hürriyetlerinin uzun süre kısıtlanması ve belki de tecrit edilerek işkenceden geçirilmeleri artık türkiye devletinin tam bir faşist dikta rejimi ile tanışması anlamına gelecektir ki bu durum bu ülkenin geleceğini karartır ve hatta onun yıkılmasına önayak olur. bu nedenledir ki bu riskli girişimlerin önce yavaşlatılması; sonra durdurulması amacı içeren direniş eylemlerini desteklemek için ne gerekiyorsa yapılmalı.

SIRADAKİ HABER