Ahmet Altan: Ben bugün buraya yargılanmaya değil, yargılamaya geldim

Altan, "FETÖ'cü olmadığı hâlde FETÖ'ye yardım edenler diye yeni bir insan türü çıktı" dedi

Ahmet Altan: Ben bugün buraya yargılanmaya değil, yargılamaya geldim

Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak'ın aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu 7 sanığın yargılandığı davanın ikinci günü Silivri'de başladı.

Duruşmaya Ahmet Altan'ın savunması ile başlandı.

Ahmet Altan savunmasına, "Ben bugün buraya yargılanmaya değil, yargılamaya geldim. Binlerce masum insanı hapse atmak için yargıyı soğukkanlılıkla öldürenlerin işledikleri cinayetleri yargılayacağım. Bunu, hukuk tarihine bir cinayet belgesi olarak geçecek olan hakkımızdaki iddianame üstünden yapacağım" diyerek başladı.

‘BİZİM DARBEYLE İLGİMİZ OLMADIĞINI BİLİYORLAR’

"Türkiye'de artık adaleti ötekinin cezalandırılması olarak gören bir yargı ve medya var" diyen Ahmet Altan, "Bugün Türkiye'de Mezarlıklar Müdürlüğü dışında düzgün çalışan tek bir müessese bile kalmadı" diye konuştu.

15 Temmuz darbesini yapmakla suçlandığını ifade eden Altan, "Açık bir yalan bu. Bunun yalan olduğunu, bizim darbeyle hiçbir ilgimiz olmadığını yıllarca bizi izlemiş olan istihbarat teşkilatı da, polis de, bu iddianameleri yazan savcılar da biliyorlar. Zaten o yüzden ortaya tek bir kanıt bile koyamıyorlar. Darbeciliğin kanıtı dedikleri üç yazıyla bir televizyon konuşması işte o yüzden" ifadesini kullandı.

15 Temmuz ile 31 Mart askeri ayaklanması arasında benzerlik kuran Altan, "FETÖ'cü kavramının muğlak bırakıldığını" ve "bütün muhalifleri içinde toplayacak lanetli bir balık ağı gibi toplumun üstüne atıldığını" söyledi.

"FETÖ'cü olmadığı hâlde FETÖ'ye yardım edenler diye yeni bir insan türü çıktı" ifadelerini kullanan Altan, Hem iddianameyi hazırlayan savcıyı, hem de mütalaayı yazan savcıyı eleştirdi.

Ahmet Altan, "Savcının 'o darbe girişimi değildi' dediği generallerin Balyoz Semineri ile ilgili haberi yayınlayan Taraf Gazetesi'nin genel yayın müdürü bendim. İddianamede benim 2016'da yapılan 15 Temmuz darbesine katıldığımın ilk kanıtı olarak 2010'da yani 15 Temmuz'dan 6 yıl önce yayımladığım bir haber gösteriliyor" ifadesini kullandı.

Darbeye katılmasının kanıtları olarak üç yazısının gösterildiğini de sözlerine ekleyen Altan, "Ezip Geçmek" başlıklı yazısıyla "hem FETÖ'cü darbeci, hem de PKK'lı terörist" olarak gösterildiğini söyledi.

Can Erzincan TV'de konuk olarak katıldığı programa da değinen Altan, "O programda konuşmanın neredeyse yüzde 95'ini ben yaptım. Ilıcak'la Mehmet Altan birkaç cümle söylediler. Suçlayacaksanız beni suçlayacaksınız. Ilıcak'la Mehmet Altan'ı niye suçluyorsunuz?" dedi.

O programda savcının kendisini "darbenin gerçekleşeceğini beyan etti" diyerek suçladığını da söyleyen sanık Altan, "Bu açık bir yalan. Benim konuşmamda böyle bir cümle yok" diye konuştu.

AHMET ALTAN: MİKROFONA İHTİYACIM YOK

Sanık Ahmet Altan, Mahkeme Başkanı Kemal Selçuk Yalçın tarafından zaman zaman mütalaa dışına çıktığı gerekçesiyle uyarıldı. Ahmet Altan'ın benzer şekildeki savunması üzerine Mahkeme Başkanı Yalçın, "Mütalaanın dışında konuşacaksanız, mikrofonu kapatacağım" uyarısında bulundu. Bunun üzerine Altan, "İki sayfayı atlayacağım. Mikrofona ihtiyacım yok, ben sesimi her zaman duyururum" dedi.

Bunun üzerine savunmasından bazı bölümleri okumayan Ahmet Altan, "Şimdi siz beni hapiste öldürmek istiyorsunuz. Bütün bu gerçekleri anlattıktan sonra ben size diyorum ki, ben hapishanede ölmeye hazırım. Siz de hapishanede ölmeye hazır mısınız? Çünkü vereceğiniz ceza sizin kader haritanıza da aynen kaydedilecek" diyerek savunmasını tamamladı.

Mehmet Altan'ın savunmasıyla devam edecek duruşmaya, öğle arası verildi.

Kaynak:CNN Türk

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2018, 21:20

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER