Afrin operasyonu Rus basınında: Erdoğan blöf yapıyor olabilir

Rus basını olası Afrin opersyonunu yorumladı

Afrin operasyonu Rus basınında: Erdoğan blöf yapıyor olabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türk ordusunun Afrin ve MenbiC’te her an harekâta başlayabileceğini açıklaması, Rusya’yı da teyakkuza geçirdi. Rus gazeteleri konuya geniş yer ayırdı.

‘RUSYA ENDİŞELİ’

Rusya hükümetinin resmi gazetesi olan Rossiyskaya Gazeta, Moskova’nın tarafsızlığını korusa da olası bir operasyonun Kremlin’i endişelendirdiğini yazıyor:

“[Türkiye Cumhurbaşkanı] Erdoğan’ın, ana müttefiki ABD’nin Suriye’deki ‘vekil savaşçılarına’ savaş açıp açmayacağı henüz belli değil. Şu ana kadar Erdoğan’ın eylemleri, Washington’a bu politikasından hiç hoşlanmadığını göstermek adına yapılan blöfler gibi görünüyor.

Rusya tarafsız dursa da, tabii ki çok endişeli: ABD’nin körüklediği bir Türk-Kürt çatışması, Moskova için çok önemli olan Suriye’deki ulusal uzlaşı sürecini tehlikeye atar.”

‘ABD ÇATIŞMAYA SÜRÜKLÜYOR’

Kremlin’e yakın İzvestia gazetesinin haberi ise şöyle:

“Federasyon Konseyi’nin Uluslararası İlişkiler Komitesi’nden Vladimir Dzhabarov, İzvestia’ya yaptığı açıklamada Amerikalıların, IŞİD’in yenilgisinden hayal kırıklığına uğradığını, şimdi de Türklerle Kürtleri silahlı çatışmaya sürüklediğini, aynı zamanda da ılımlı muhalifler dediği militanları silahlandırdığını söyledi. Senatöre göre tüm bunlar Suriye’daki çatışmayı daha da körüklemek için yapılıyor.”

‘RUS ASKERLERİ İÇİN DE TEHLİKELİ’

Nezavisimaya gazetesi ise Rusya’nın bölgedeki askerlerinin de olası bir operasyondan zarar görebileceğine dikkat çekiyor:

“Ankara’nın Kürtlere ve ABD öncülüğndeki koalisyona gönderdiği tehditler Rusya’ya bir mesaj olarak da görülebilir. Türk ordusunun Menbiç ve Afrin’deki olası düşmanca hamlesi, Rusya’nın barış güçlerini de tehlikeye atar.

“Türkiye’nin kendi jeopolitik ve ekonomik hedefleri var ve Suriye’nin sınır bütünlüğünü korumak bu hedeflere uzak. Rusya, Türkiye’nin bu hedeflerine özel bir ilgi göstermiyor. Ancak ABD ve Türkiye’ye yakın bazı silahlı Suriyeli muhalif grupların, Soçi’de düzenlenecek olan Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılmayacağını bildirmesi not edilmeli.”

Kaynak: BBC Türkçe

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2018, 11:47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER