AFP'nin Türkiye analizinde 'Bahçeli' detayı: Erdoğan'ı sağa çekiyor

Fransız haber ajansı AFP, kapsamlı bir Türkiye analizi hazırladı

AFP'nin Türkiye analizinde 'Bahçeli' detayı: Erdoğan'ı sağa çekiyor

Fransız haber ajansı AFP, Türkiye ile ilgili kapsamlı bir analiz hazırladı. MHP lideri Bahçeli'yi detaylıca anlatan makalede, "İktidarı belirleyen siyasetçi Erdoğan'ı sağa çekiyor" yorumu yapıldı.

AFP, “Türkiye’de iktidarı belirleyen siyasetçi Erdoğan’ı sağa çekiyor” yorumunu yaparken, “Bazıları onu Türkiye’nin iktidarı belirleyen aşırı milliyetçisi olarak tanıyor diğerleri de onun devletin güvenlik politikasının iplerini elinde tuttuğunu düşünüyor.

Aşırı sağcı partisi MHP’nin 2018’deki oy oranı sadece yüzde 11 ama Devlet Bahçeli’nin hükümet üzerindeki etkisi oylarından çok daha fazla. Şimdi AKP’nin oyları düşerken, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı üçüncü on yılda da ülkenin başında olmak için Bahçeli’nin MHP’sine daha önce hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyabilir” ifadesini kullandı.

“GİZEMLİ BİR FİGÜR”

AFP, “Kelleşen, fiziksel olarak küçülen ve çatlak sesli 73 yaşındaki Bahçeli, 1997 yılından beri MHP’yi yönetmesine rağmen gizemli bir figür olarak biliniyor. Muhalifler, Erdoğan’ın Bahçeli’nin parlamentoda çoğunluğu sağlamasına karşılık Türk siyasetini daha da sağa çektiğini söylüyor. Koronavirüs ortaya çıkınca Bahçeli tanıdığı mafya babalarının serbest bırakılmasını sağladı” yorumu yapıldı.

 “MHP’NİN FAVORİSİ SÜLEYMAN SOYLU”

MHP’nin hükümette bakanı olmadığına dikkat çeken AFP, buna karşılık içişleri bakanı Süleyman Soylu’nun parti içinde takdir topladığını yazdı.

Koronavirüs yasaklarını uygulamaya sokarken geçen sene yaşanan sıkıntılar sebebiyle istifa eden Soylu’nun geri dönmesi için MHP’nin büyük baskı yaptığını yazan AFP, “Erdoğan istifayı kabul etmedi ve içişleri bakanı şimdi siyasi olarak çok daha güçlü. Bahçeli’nin etkisi geçen ay HDP’nin kapatılma sürecinde de hissedildi” ifadesini kullandı.

Okullarda okutulan ant konusunda AKP ile MHP’nin karşı karşıya geldiğini de hatırlatan AFP’ye konuşan batılı bir diplomat, “Erdoğan ittifakı sürdürmeli fakat cumhurbaşkanı Bahçeli tarafından kısıtlanmış hissediyor” yorumunu yaptı.

Ajansa konuşan bir diğer Batılı diplomat ise Bahçeli’nin iktidarı belirleyen siyasetçi olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2021, 12:22

YORUM EKLE
YORUMLAR
hangi başkanlık çakma başkanlık mı
hangi başkanlık çakma başkanlık mı - 1 ay Önce

muhalefet bu bizim türk tipi başkanlık sistemini eleştirirken tamamen dışlamasın şuan başkanlık sistemi tamamen muhalefetin lehine bir sistem oldu.başkanlığı eleştirirken bizdeki başkanlık sistemine çakma desin böyle bütün yetkiler bir kişiye verilmesinin yanlış olduğu vurgulansın.parti başkanı ile cumhurbaşkanlığı makamı ayrı olduğu beyan edilsin.başkanın verdiği kararlar kanun olmasın ancak kanunları meclis çıkaracağı vurgulansın.bunlar milleti ne ile ikna ettiler koalisyon sistemleri kötüdür diye başkanlık sisteminde evet oyu fazla çıkmasına ikna ettiler.ama aslında öylemi oldu tamamen 90 yılların koalisyon hükümetlerinden farkı yok bu başkanlık sisteminin.gerçek başkanlık sistemi isteniyors şu yüzde 10 lu seçim barajı kalkmalı ve her aday ittifaksız tek başına seçime girmeli yüzde 50+1 aşamassa ikinci turda almalı tek parti iktidar olmalı fakaat yargı yürütme meclis tamamen birbirinden bağımsız olması kanunlarla çok net ayrılmalı o zaman tam başkanlık sistemi olur.hem istikrarı hemde temsilde adaleti sağlanır.neyse istikrarı sağladık bir sonraki safha temsilde adalet olur.

SIRADAKİ HABER