AFAD: Van'da ikinci çığ faciasında 33 kişi hayatını kaybetti

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, çığ altında kaç kişinin olduğuna yönelik net bir bilgi olmadığını açıkladı

AFAD: Van'da ikinci çığ faciasında 33 kişi hayatını kaybetti

Van'da dün akşam saatlerinde bir minibüsün üzerine düşen çığın altında kalan vatandaşları arayan arama kurtarma ekibinin üzerine çığ düşmesi sonucunda 33 kişi hayatını kaybetti, 53 kişi de yaralandı.

Van'ın Bahçesaray ilçesinde dün akşam saatlerinde sıralarında üzerine çığ düşen minibüste bulunan 5 kişinin cansız bedenine ulaşılırken, 6 kişi ise sağ olarak kurtarılmıştı.

Minibüste olduğu düşünülen 2 vatandaşı kurtarmak için çalışmalar devam ederken, ikinci kez çığ düştü.

AFAD, ikinci çığ faciasında 33 kişinin hayatını kaybettiğini, 53 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, yaralılardan 9 kişinin durumlarının ağır olduğunu ve çığ altında kaç kişinin olduğuna yönelik net bir bilgi olmadığını açıkladı.

AFAD: ALANDA ÇALIŞAN EKİPLERDEN BİR KISMI ÇIĞ ALTINDA KALDI

AFAD'da yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:

"Çığ altında kalan AFAD Van İl Müdürü ile Birlik Müdürü hastanede tedavi görüyor. Olaya müdahale için bölgedeki AFAD il müdürlüklerinden 67 arama kurtarma uzmanı 11 araçla alana sevk edildi. Ayrıca 75 kişilik Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve 10 kişilik AFAD arama kurtarma ekibi ile 2 araç, Ankara’dan askeri uçakla bölgeye gönderiliyor.

Haberleşmenin aksamaması için alanda bir mobil baz istasyonu kuruldu. 3 mobil baz istasyonu daha bölgeye doğru yola çıkarıldı. Bir AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi, Elazığ’dan bölgeye gönderildi. Türk Kızılayı, 350 kişilik kumanyayı bölgeye sevk etti.

AFAD İzmir, Bursa ve Samsun arama kurtarma birlikleri olası bir ihtiyaç için teyakkuz durumuna geçirildi. Olaya müdahale edilmesi için bölgeye aralarında Şırnak İtfaiyesi’nden 4 kişinin de bulunduğu toplam 156 arama kurtarma personeli ve 18 araç sevk edildi.

Bölgeye ayrıca 28 ambulans ve 10 Sağlık Bakanlığı UMKE ekibi gönderildi.

AFAD İl Müdürü’nün görevi sırasında çığ altında kalması nedeniyle Van İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nin koordinasyonu için AFAD Muş İl Müdürü ve ekibi Van’a ulaştırıldı.

Van Bahçesaray ve Çatak arasındaki karayoluna 4 Şubat 2020 günü 17.45’te çığ düşmüştü.

AFAD Van koordinasyonundaki arama kurtarma ekipleri, çığ altında kalan minibüs ve iş makinesinden 8’i sağ olmak üzere 13 vatandaşımızı çıkarmıştı.

Ulaşılamadığı değerlendirilen 2 kişi için AFAD Van ve koordinasyonundaki Jandarma, UMKE, 112 Acil Sağlık, Karayolları, Büyükşehir Belediyesi ile itfaiye ekiplerinin çalışmaları sürerken 12.00 sularında ikinci çığ düştü. “Alanda çalışan ekiplerden bir kısmı çığ altında kaldı" denildi.

MSB: AFAD VE JANDARMA PERSONELİ VAN'A ULAŞTI

Milli Savunma Bakanlığı, AFAD ve jandarma personelini Ankara’dan alarak havalanan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait uçağın Van’a indiğini açıkladı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: ÇIĞ ALTINDA KALANLAR İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Öte yandan İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Van'ın Bahçesaray ilçesinde çığ altında kalan 30 kişiye ulaşıldığını, diğer vatandaşların kurtarılması için de çalışmaların devam ettiğini belirtti..

Bakanlığın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kayıp olan 2 vatandaşın arama kurtarma çalışmalarına bölgedeki olumsuz hava koşulları nedeniyle saat 01.00 sularında ara verildi. Arama kurtarma çalışmaları uzman personelin görüşü alınarak bugün saat 07.00 sıralarında tekrar başladı. Devam eden arama kurtarma çalışmaları sırasında bölgede tekrar bir çığ düşmesi olayı yaşandı. Bu olayda şu ana kadar 30 kişiye ulaşılırken, çığ altında olanlar için arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Olayın ardından bölgeye Van, Hakkari, Şırnak, Bitlis, Siirt, Erzurum ve Ankara illerinden JAK dahil arama kurtarma ekipleri sevk edildi."

AFAD İL MÜDÜRÜ DE YARALI OLARAK KURTARILDI

İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, Van AFAD İl Müdürü Osman Uçar'ın da çığ altında kaldığı ifade edildi.

Olaya müdahale için bölgedeki AFAD il müdürlüklerinden 59 arama kurtarma uzmanı 11 araçla alana sevk edildi.

Ayrıca 75 kişilik Jandarma Arama Kurtarma (JAK)  ve 10 kişilik AFAD arama kurtarma ekibi ile 2 araç, Ankara’dan askeri uçakla bölgeye gönderiliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 10:42

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER