Af Örgütü'nden cezaevleri açıklaması

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye ve dünyadaki cezaevlerine ilişkin açıklamalarda bulundu

Af Örgütü'nden cezaevleri açıklaması

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye ve diğer ülkelerdeki cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin “Pandemi Döneminde İnsan Haklarını Savunmaya Cesaret Edenler” başlıklı yazılı açıklama yaptı.

Düşüncelerini açıkladıkları için tutuklananların korkunç koşullar altında cezaevlerinde tutulduğu belirtilen açıklamada, Mısır, Hindistan, İran ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu hükümetlerin bu konuda iki yüzlü davrandığı savunuldu.

İNFAZ YASASI ELEŞTİRİSİ

Açıklamanın Türkiye ile ilgili bölümünde İnfaz Yasası’na değinilen açıklamada, siyasi tutukluların yasadan kapsam dışı bırakılması eleştirildi.

Bu kişiler arasında siyasetçiler, insan hakları aktivistleri, gazeteciler, akademisyenler ve hükümeti eleştirenlerin de yer aldığına dikkat çekilen açıklamada, "Basın özgürlüğü ve bağımsız sivil topluma yönelik süregelen baskılar, hijyen koşullarından yoksun cezaevlerindeki kalabalığı azaltmak üzere çıkartılan yeni yasanın, birçok gazeteci, insan hakları savunucusu ve yalnızca insan haklarını savunduğu için cezaevinde tutulan diğer kişilere fiilen ayrımcılık yapmasıyla sonuçlandı. Hak savunucularının birçoğu, sıklıkla muhalif düşüncelerini ifade etme cesareti gösteren veya hükümete muhalif olduğu varsayılan kişileri hedef almakta kullanılan terör suçlamalarıyla tutuklu yargılanıyor veya haksız yere mahkum edildi. Bu kişiler arasında, baskıların başladığı 2015’ten bu yana tutuklanan birçok akademisyen, insan hakları savunucusu ve gazetecinin yanı sıra, gazeteci yazar Ahmet Altan, Kürt siyasetçiler Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, iş insanı ve sivil toplum aktivisti Osman Kavala da bulunuyor” ifadelerine yer verildi.

Tutukluların sağlık durumuna dikkat çekilen açıklamada, “Selahattin Demirtaş daha önce cezaevinde kalbiyle ilgili sağlık sorunlarını bildirmişti. Her ikisi de 60 yaşın üzerinde olan Ahmet Altan ve Osman Kavala ise Kovid-19’a yakalanma konusunda yüksek risk grubunda yer alıyor" diye belirtildi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2020, 23:32

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER