Af Örgütü Direktörü'nden Sur paylaşımı

Dalhuisen, sosyal medya hesabından Sur’un fotoğraflarını paylaştı

Af Örgütü Direktörü'nden Sur paylaşımı

Diyarbakır’da temaslarda bulunan Uluslararası Af Örgütü Orta Asya Direktörü John Dalhuisen sosyal medya hesabından Sur ilçesindeki yıkımın fotoğraflarını paylaştı.

Dalhuisen, "korkunç" diye nitelendirdiği manzaranın fotoğrafına, "Bombalanmış, dümdüz edilmiş ve zorla alınmış. Bunun adı zorla yerinden edilmedir" notu düştü.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, Orta Asya Direktörü John Dalhuisen ve Türkiye Araştırmacısı Andrew Diyarbakır bir dizi temasta bulundu.

Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi ile görüşecek olan heyet aynı zamanda yasağın sürdüğü Sur da incelemelerde bulundu.

Kimsenin girmesine izin verilmeyen ilçe sınırları içerisinden çektiği fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaşan Orta Asya Direktörü Dalhuisen, gördüklerini "korkunç" olarak nitelendirdi.

Dalhuisen, Sur'un 6 mahallesinde bir sene önce 24 bin kişinin yaşadığını, ancak şimdi kimsenin kalmadığını paylaştı.

Dalhuisen Sur'un yasaklı bölgesinden paylaştığı ve evlerin enkazlarının dahi kaldırıldığı boş bir alanın fotoğrafına şu notu düştü: "Bombalanmış, dümdüz edilmiş ve zorla alınmış. Bunun adı zorla yerinden edilmedir."

Büyük tahribatın verildiği Dört Ayaklı Minare'nin önceki ve sonraki halini gösteren fotoğraflar da paylaşan Dalhuisen, "Hayalet şehirde yasaklar dayatılıyor" diye yazdı.

Uluslararası Af Örgütü kentteki temaslarının ardından saat 15.15'te basına açıklama yapması bekleniyor.(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2016, 13:16
YORUM EKLE