Adana’daki cinsel istismara yayın yasağı

Adana'da 4,5 yaşındaki bebeğe yönelik cinsel istismara ilişkin yayın yasağı getirildi

Adana’daki cinsel istismara yayın yasağı

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, 4,5 yaşındaki kız çocuğunun cinsel istismara uğramasıyla ilgili haberlere yayın yasağı getirildiği açıklandı.

Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada adli soruşturma sürecinin başladığı belirtilirken failin 11 Şubat 2018’de sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği’nce Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “Cebir kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlarından tutuklandığı ifade edildi.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yayın yasağıyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:

"Adana Cumhuriyet Başsavcılığımızca, 10 Şubat 2018’de bir düğünde 4,5 yaşındaki mağdura yönelik gerçekleşen olayla ilgili olarak başlatılan soruşturma ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir açıklama yapılmasında yarar görülmüştür. Olayın ardından derhal harekete geçen Cumhuriyet Başsavcılığımızca adli soruşturma işlemlerine başlanmış, yakalanan fail, 11 Şubat 2018’de sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği’nce ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ ve ‘cebir kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçlarından tutuklanmıştır. Olayla ilgili suç delilleri önemli ölçüde toplanmış, soruşturmanın hızla tamamlanmasına çalışılmaktadır.

Soruşturma devam ederken bazı basın ve yayın organları ile internet ortamında olaya ilişkin asılsız haber ve yorumlara yer verildiği, mağdur çocuğun isim ve fotoğrafının paylaşıldığı görülmüştür.

Mağdur çocuk ve ailesi için ikincil bir mağduriyete yol açan bu yayınlar üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca çocuğun yüksek yararı doğrultusunda 5187 Sayılı Basın Kanununun 3/2 maddesi uyarınca olayla ilgili yayın yasağı talep edilmiştir.

Talebi değerlendiren Adana 1. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından 17 Şubat 2018’de soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamıyla ilgili yazılı, görsel ve internet medyasında her türlü haber, röportaj v.b. yayınların yapılmasının yasaklanmasına karar verilmiştir. Söz konusu tedbir, mağdur çocuğun korunması ve soruşturmanın sağlıklı biçimde ve süratle sonuçlandırılması amacıyla alınmıştır. Bu menfur olaya haklı olarak tepki gösteren herkesin, zaruri ve geçici nitelikteki yasaklama kararına en başta mağduru koruma hassasiyetiyle riayet etmesi beklenmektedir. Cumhuriyet Başsavcılığımızca olayla ilgili büyük bir titizlikle sürdürülen soruşturma, mümkün olan en kısa sürede tamamlanarak tutuklu şüphelinin adalet önüne çıkarılması sağlanacaktır."

PAYLAŞIMLARA SORUŞTURMA!

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, yayın yasağına rağmen cinsel istismar olayı ile ilgili asılsız paylaşımlarda bulunanlar hakkında soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

İSTİSMAR EYLEMİNE OHAL ENGELİ

Öte yandan kentte yaşanan istismarı protesto etmek isteyenlere kent genelinde OHAL gerekçesiyle uygulanan eylem yasağı gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Kolluk kuvvetleri eylem yapmak isteyenleri İzin için bildirimde bulunmadıkları gerekçesiyle engelledi. Adana Kadın Platformu ise yarın valiliğe izin bildirimi yapıp ardından eylem yapacağını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2018, 13:41

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER