Adana'da imamdan Alevi düşmanlığı: 'Alevi'nin selası okunmaz'

Adana'da bir imam Alevi bir kadının selasını okumadı; Alevi Platformu imamın tavrını kınadı ve meslekten ihraç edilmesini istedi

Adana'da imamdan Alevi düşmanlığı: 'Alevi'nin selası okunmaz'

Adana'da bir imam Alevi bir kadının selasını okumadı. Hayatını kaybeden Nurten Mürzeler’in selasının okunmasını isteyen aileye İmam “Alevi’nin selası okunmaz” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Alevilik hakkında Başbakan olduğu dönemde “Alevilik din değil", "Aleviliğin Ali ile alakası yok", "Reyhanlı’da 53 Sünni vatandaşımız öldü” gibi söylemlerine benzer bir durum Adana’nın Yüreğir İlçesi Cumhuriyet mahallesinde gerçekleşti.

Evrensel'in haberine göre; Cumhuriyet Mahallesi Cami imamı çağ dışı bir uygulamaya imza atarak Alevi bir kadının selasını okumadı. Hayatını kaybeden Nurten Mürzeler’in selasının okunmasını isteyen aileye İmam “Alevi’nin selası okunmaz” diyerek selayı okumadı.

ALEVİ PLATFORMUNDAN KINAMA

Aileye taziye ziyaretinde bulunan Adana Alevi Platformu İmamın tavrını kınadı.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Murtaza Moroğlu, bu tarz olaylarda uygulanan görev yeri değiştirmenin yeterli olmayacağını belirterek imamın meslekten ihraç edilmesi gerektiğini söyledi.

Bu tavrın Anadolu toprakları üzerinde yüzyıllardır birlikte yaşamış toplumları karşı karşıya getirme çabasından başka bir şey olmadığını dile getiren Moroğlu, her zamankinden daha fazla toplumsal barışa ihtiyaç duyulan bu günlerde öncelikli görevinin toplumsal barışı sağlamak olan imamın bu davranışının ne islamiyetle ne de insaniyetle bağdaşabileceğini dile getirdi. İmamın meslekten ihraç edilmesini istediklerini söyleyen Moroğlu, konunun takipçisi olacaklarını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2015, 22:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Arslan
Arslan - 3 yıl Önce

isin enteresan tarafi cumhuriyet mahalesi silme kurd ve arap alavilerle dolu! sunni yok denilecek kadar az

F.Aslan
F.Aslan - 3 yıl Önce

Senin ejdadını s.....m imam sizin gibi yobazlar yüzünden bu ülke bu halde

melahat Kayacan
melahat Kayacan - 3 yıl Önce

Faşist imam mikrop hoca bozuntunun selâsına ihtiyaçları yok

ülkücü
ülkücü - 3 yıl Önce

Hadi din cağ dışıydı size göre. Ne oldu Ölünce mi müslüman olduğunuz aklınıza geliyor

İSİMSİZ
İSİMSİZ - 3 yıl Önce

insan insandır ölü yada diri, din ırk ayrımı yapan mahlukat senin ahirette bile yerin yok imam bozuntusu bakalım senin selanı okuyacaklar mı terbiyesiz utan utan Allaha nasil hesap verecen onu düşün sen .........

uğur
uğur - 3 yıl Önce

Alevinin vergisi alınır demi onuda almasana müslümansan yalaka