Adalet Bakanlığı: Tahir Elçi soruşturmasında bilgimiz yok

Adalet Bakanlığı, Tahir Elçi soruşturmasını yürüten savcının kim olduğunu bilmediklerini açıkladı

Adalet Bakanlığı: Tahir Elçi soruşturmasında bilgimiz yok

Öldürülen Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin faillerinin ortaya çıkartılacağına dair söz veren hükümetin cinayetle ilgilenmediği ortaya çıktı. 

HDP Milletvekili Meral Beştaş’ın verdiği soru önergesini yanıtlayan Adalet Bakanlığı, “Tüm sorumluluk yargı mercilerine ait olup, soruşturma aşamasında ne tür işlemlerin yapıldığına dair bakanlığımızda bilgi bulunmaktadır” dedi. 

"BİLGİ SAHİBİ DEĞİLİZ"

Önergesinde Elçi’nin faillerinin halen bulunamadığını, dava dosyasında hiçbir gelişme olmadığını belirten Beştaş, Elçi cinayetinin soruşturmasını yürüten savcının halen görevde olup olmadığı, soruşturmayı yürüten savcının değişip değişmediğini ve Elçi cinayetinin Gülen Cemaat’yle bağlantısı konusunda herhangi bir bilgi ve delile ulaşılıp ulaşılmadığını sordu.

Soruyu yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, soruşturmanın hangi cumhuriyet savcısı tarafından yürütüldüğünün bilinmediğini, görev yerinin değişip değişmediği hakkında bilgi sahibi olmadıklarını belirtti.

"İÇİŞLERİ BAKANLIĞIYLA YAZIŞMALAR SÜRÜYOR"

Beştaş’ın sorularıyla ilgili İçişleri Bakanlığı’yla yazışmaların sürdüğünü ve daha sonra cevap verileceğini kaydeden Bozdağ’ın yanıtında şu ifadelere yer verildi: 

“Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Sekreterliği ile yapılan yazışmaya verilen cevapta Cumhuriyet savcılarının bakmış oldukları dosyalar ile iş paylaşımının 5235 Sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleriyle Bölge Adliye Mahkemelerinin kuruluş, görev yetkileri hakkında kanunun 18’nci maddesine göre Cumhuriyet Başsavcısı tarafından belirlendiği, dolayısıyla soru önergesinde bahsi geçen olayın soruşturmasının hangi Cumhuriyet savcısı tarafından yürütüldüğünün bilinmediğinden, görev yerinin değişip değişmediği hakkında bilgi verilemediği bildirilmiştir. Öte yandan, soru önergesinde yer alan hususlarla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı ile yazışmalar devam etmekte olup, bakanlığımıza bilgi iletildiğinde ayrıca cevap verilecektir.”
 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2017, 13:51

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER