Adalar'da faytonlara at koşulması 3 ay durduruldu

Fayton sahipleri karara tepki göstererek açlık grevine gireceklerini duyurdu

Adalar'da faytonlara at koşulması 3 ay durduruldu

İstanbul Adalarda faytonlara koşulan atlarda ruam hastalığının görülmesi ve 81 atın bu nedenle itlaf edilmesinin ardından Adalar'da 3 ay süreyle faytonlara atların koşulması durduruldu.

Bunun üzerine fayton sahipleri karara tepki göstererek açlık grevine gireceklerini duyurdu.

Dün ise bir grup hayvansever, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yaparak fayton taşımacılığının Adalar'da yasaklanmasını talep etmişti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem imamoğlu'nun seçimlerden önce "faytonları kaldıracağız" sözünü tutmasını isteyen eylemciler İBB önünde çadır kurmak istemişti.

Bugün Adalar'da 3 ay süre boyunca faytonlara at koşulmasının durdurulduğu açıkllamasının ardından Büyükada'da faytonların başlangıç durağına çevik kuvvet ekipleri gelirken, Faytoncular Odası Başkanı Hıdır Ünal, alanı terk etmeyeceklerini söyledi.

Ünal, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ilgili ve yetkilileri gelir bir, iki gün içinde bu meseleyi çözeriz. Hayır biz bu meseleye yaklaşmıyoruz zorla biz bu işi kaldıracağız diyorlarsa ben ve tüm faytoncu esnafı arkadaşlar eşlerimiz ve çocuklarımızla beraber bu iş sonlanana kadar bu saatin önünde açlık eylemi başlatacağız. Tüm atları da adaya serbest şekilde bırakacağız." diye konuştu.

"ALINAN TEDBİRİ KARARLILIKLA UYGULAYACAĞIZ"

3 aylık durdurma kararını duyuran Adalar Kaymakamı Dr. Mustafa Ayhan da, "Birçok farklı kurumu ilgilendiren konular var. Şu bir realite. Adalarımızda 81 atımız sonbahar ayındaki ruam taramasından dolayı itlaf edilmek zorunda kaldı. Bundan dolayı da hepimiz üzüntülüyüz. Adalar'da bulunan fayton esnafımız da bundan dolayı üzüntülü. Adalar'da hijyeni minimum seviyeden maksimum seviyeye çıkarmadığımız sürece bunu yaşayacağız. Bunun yaşanmaması için de alınan tedbiri kararlılıkla uygulayacağız" diye konuştu. 

"KARARLILIĞIMIZI ARKADAŞLARIMIZIN DA BİLMESİNİ İSTİYORUZ"

Her yıl sonbahar ve ilkbahar aylarında tarama yapıldığını ifade eden Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Bunun sebebi de Adalar'da var olan ve zaman zaman ortaya çıkan ruam hastalığından dolayı gerek diğer hayvanların gerekse insana bulaşma riski taşıdığından kan testine tabii tutuyoruz. Yıllar itibarıyla da çeşitli sayılarda ruam sayıları çıkıyor. Mecburen ve maalesef itlaf etmek zorunda kalıyoruz. Yıllardır kangren haline gelmiş bu atların barınakları, fiziki şartların uygun olmaması, insan ve hayvan sağlığı için uygun olmaması sebebiyle bunu sonlandıramıyoruz. Şu an alınan karar bunun sıfırlanmasına yönelik radikal bir karar. Bu karar neticesinde bunu sıfırlama çalışmaları olacak. Çeşitli kurumlar harekete geçti. Bu kararlılığımızı arkadaşlarımızın da bilmesini istiyoruz."

"ŞU SAAT İTİBARIYLA KARARI UYGULAYACAĞIZ"

Kaymakam Ayhan, "Biz 3 ay süreyle faytonlara atların koşulmasını durduruyoruz. Atlar ahırlarına geçecek. Orada barındırılmış olacak. Şu saat itibarıyla kararı uygulayacağız" diye konuştu. 

Faytoncular Odası Başkanı Hıdır Ünal, alanı terk etmeyeceklerini ifade ederek şunları söyledi: "Biz alanı terk etmeyeceğiz. Polise mukavemet göstermeyeceğiz. Polisimiz devletimizin polisidir. Ancak alanı boş bırakmak istemiyoruz. Bu toplu taşıma hizmetleri Adalar'da faytoncu esnafınındır. Kurul kararı, meclis kararı vardır. Kurul kararı kanun hükmündedir. O nedenle İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin buraya elektrikli araç göndermesini doğru bulmuyoruz. Bu alanı da boşaltmayacağız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ilgili ve yetkilileri gelir; bir, iki gün içinde bu meseleyi çözeriz. Hayır biz bu meseleye yaklaşmıyoruz zorla biz bu işi kaldıracağız diyorlarsa ben ve tüm faytoncu esnafı arkadaşlar eşlerimiz ve çocuklarımızla beraber bu iş sonlanana kadar bu saatin önünde açlık eylemi başlatacağız. Tüm atları da adaya serbest şekilde bırakacağız." 

ÇEVİK KUVVET POLİSLERİ BEKLİYOR 

Faytonların başlangıç durağına çevik kuvvet ekiplerince vatandaşların girişine izin verilmezken, faytoncular ise durakta bekleyişlerini sürdürüyor. 

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2019, 10:02

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER