Açlık grevindeki milletvekili Leyla Güven’e disiplin cezası

Güven 14 gündür açlık grevinde

Açlık grevindeki milletvekili Leyla Güven’e disiplin cezası

Tutuklu DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında disiplin soruşturması başlatan tutuklu bulunduğu cezaevi idaresi, “1 ay süre ile ücret karşılığı çalışılan işten yoksun bırakma” cezası verdi.

HDP Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi 14’üncü gününe girdi. Başlattığı eylem sonrası ise Güven hakkında tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’nce disiplin soruşturması başlatılmıştı.
 
‘EYLEMİM SUÇ TEŞKİL ETMİYOR’
 
5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirleri İnfazı Hakkında Kanun’un 47’nci maddesi doğrultusunda başlatılan soruşturma kapsamında Güven’in savunması alındı. 

Güven, “Halk tarafından seçilen bir milletvekili olarak, toplumsal barışa bir katkıda bulunmak ve halkımızın bana vermiş olduğu sorumluluk gereği, Sayın Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin kaldırılarak, çatışmalı ortamın sona ermesi için koşullarının bir an önce iyileştirilmesi, ailesi veya avukatlarıyla görüşmesi gerektiğini belirtiyorum. Halk tarafından seçilmiş bir vekil olarak yukarıda belirttiğim hususlardan kaynaklı özgür irademle açlık grevine başladım. Bunun da son derece insani ve ahlaki bir görev olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bu eylemin cezaevi idaresine ve kamuoyuna hiçbir zararı olmadığını ve suç teşkil etmediğini belirtmek istiyorum” dedi. 
 
DİSİPLİN CEZASI VERİLDİ 

Cezaevi Müdürlüğü ise, “açlık grevi ile kurum asayiş ve güvenliğinin zafiyete uğrayacağı” gerekçesiyle 5275 sayılı Kanun’un 40’ıncı Maddesi’nin 2’nci fıkrasının (g) bendi olan “açlık grevi yapmak” maddesine dayanarak Güven’e 1 aydan 3 aya kadar bazı etkinliklere katılmaktan alıkoyma cezası verdi. Ancak Güven’in aynı yönde henüz uygulanmamış bir disiplin cezası bulunmasından kaynaklı bir üst ceza olan “1 ay süre ile ücret karşılığı çalışılan işten yoksun bırakma” cezası verildi. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 18:45

Demokrat Haber’e Destek Olun >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER